Naujas numeris

Savęs paieškos

Iš vyšnios kauliuko niekaip negali išaugti ąžuolas, kaip ir vyšnia negali išaugti iš gilės. Kaip suprasti, kokia sėkla išties slypi mano sieloje, ir ką galėčiau, o dar svarbiau – norėčiau gyvenime nuveikti?

Ar pamenate iki kaulų smegenų įgrisusias tetules ir giminaičius, paplonintu balseliu klausiančius: „Ir kuo gi tu norėtum būti užaugęs?“ Vaikui labai sunku, o gal net neįmanoma atsakyti, todėl atsakymai dažnai prajuokina. Man labai patiko mano mažojo pusbrolio atsakymas, kurį iki šiol pamenu kaip geriausią ir nuoširdžiausią: „Būsiu balistas!“ „Kas tai? Ką tu darysi?“ – pasidomėjau. „Semsiu iš balos vandenį!“ – užtikrintai atsakė jis.

Kai suaugame, nebesulaukiame tokių vaikiškų klausimų, o be reikalo! Jei norime ko nors pasiekti ar kuo nors būti, turime tiksliai žinoti atsakymą. Ar žinome? Jei ne – lyginamės su daug pasiekusiais žmonėmis ir sukame galvą, kaip jiems pavyko. Kartais guodžiamės, kad tai tiesiog dievo duotas talentas, kurio mums, deja, nedavė. Arba patikime faktais, kad bet koks talentas turi dirbti, dirbti, dirbti – net 10 tūkst. valandų. Šios mintys ir faktai – puiki priemonė save graužti ir bausti, kelti sau tikslus, sudarinėti planus ir dienotvarkes, jų nesilaikyti ir vėl lietuviškai liūdėti, kad nepavyko.

Klausimą, kuo aš noriu būti, reikėtų kelti neatsižvelgiant į amžių, kad suvoktume, ar prasmingai gyvename. Ar jaučiamės vertingi ir reikalingi, kad gyvenimui įpusėjus nereikėtų dūsauti ir apgailestauti dėl to, ko nepadariau, dėl to, kad ką nors galėjau padaryti geriau, nereikėtų svarstyti, o gal daryti reikėjo visai ką kita. Kad nekamuotų beprasmės mintys: „O jeigu… Jeigu dabar rinkčiausi specialybę, tai… Jei būčiau jaunesnis, tai… Jei būčiau turėjęs daugiau galimybių, tai…“

Sovietinės kartos žmonės dažnai sako, kad turėjo labai ribotas galimybes daryti, ką išties norėjo, o dabartinis jaunimas susiduria su priešinga problema – galimybių ir variantų tiek daug, kad kartais nuleidžia rankas ir nebežino, ko imtis.


Straipsnio tęsinį skaitykite “Psichologija Tau” rugsėjo spalio numeryje.

Jums gali būti įdomu

Komentuoti