Naujas numeris

Mano gyvenimo ir vertybių žemėlapis

Jei nuolat jaučiatės pakliuvę į užburtą ratą, tikėtina, priklausote tam tikrai sistemai, kurios pakeisti negalite. Vis dėlto, išsigryninę savo vertybes ir pakeitę ribas, galite išsivaduoti ir pakeisti savo gyvenimą.

Ar jums yra tekę susidurti su situacijomis, kai, regis, dirbate ir stengiatės kažką padaryti, tačiau atsiduriate vis toje pačioje vietoje, kur buvote ir kur, tiesą sakant, visai nenorite būti? Juokaudami sakome: „Norėjau kaip geriau, o išėjo kaip visada.“ Kodėl kartais mums išeina kaip visada? Ar tai tik mūsų problema, ar yra dar kažkokie veiksniai, nulemiantys rezultatą? Sociologai, nagrinėjantys socialines sistemas, teigia, kad jei gyvenime patenkate į situaciją lyg į užburtą ratą, iš kurio negalite ištrūkti, greičiausiai priklausote tam tikrai sistemai, kurios veikimui patys neturite įtakos.

Šeimos psichoterapeutas Salvadoras Minuchinas labai gražiai yra paaiškinęs sistemos įtaką žmogui. Įsivaizduokite mokslininką, keliaujantį ledynais šiaurėje. Jis, kasdien sunkiai dirbdamas, su savo šunų kinkiniu įveikia šimtus kilometrų, tačiau, po kurio laiko pasitikrinęs koordinates, pamato, kad yra dar toliau nuo tikslo nei kelionės pradžioje. Kodėl? Nes ledynas, kuriuo žmogus keliauja, juda priešinga kryptimi nei jis. Taigi asmuo, norėdamas pasiekti savo tikslą, turi atsižvelgti ne tik į savo pajėgumą ir galimybes, bet ir pažvelgti iš aukščiau, kokioje sistemoje jis juda ir ar tai jam padeda, ar trukdo.


Straipsnio tęsinį skaitykite “Psichologija Tau”  2017 lapkričio gruodžio numeryje.

Jums gali būti įdomu

Komentuoti