Naujas numeris

Pasimatymai su šešėliu

Ten, kur daug šviesos, – šešėliai ryškiausi. Ar galima taip teigti apie žmogaus sielą? Ar visuomet tas, kuris jums daug šypsosi, širdies gilumoje kaupia prieš jus daug pykčio?

Kaukė ir šešėlis viduje

Aš, arba ego, – tai mūsų esmė. Vis dėlto buvimas savimi laikomas didele retenybe. Kalbama net apie tai, kad visą gyvenimą išduodame savąjį „aš“, aukodami jį prisitaikymui prie aplinkos. Todėl mūsų ego dažniausiai tarsi suvalgomas kitų psichikos dalių – kaukės ir šešėlio. Kauke psichologas Carlas Gustavas Jungas vadino tą psichikos dalį, kuri tenkina aplinkinių žmonių lūkesčius, šešėliu – tą dalį, kurią atmetame. Ir prisitaikymui, ir atmetimui reikia jėgų: atspėti, kas priimtina, o kas ne, ko iš tavęs nori, o ko nepakenčia. Abiem dalims palaikyti nuolat eikvojame energiją. Todėl, ilgai pabuvę net tarp labai gerų draugų, pajuntame nuovargį ir sakome: „Norėčiau atsipalaiduoti ir pabūti savimi.“ Atkreipkime dėmesį: C. G. Jungas nemano, kad gimstame drovūs ar pasitikintys. Mes save tokius padarome. Pats faktas, kad tai darome, dažniausiai yra nuslėptas nuo mūsų pačių, bet apie jį galima spręsti iš netiesioginių ženklų. Dažniausiai atmetame ir savyje, ir kituose tai, kas priešinga kaukei. Tarkime, jeigu jūsų dažniausias socialinis vaidmuo yra savimi pasitikinti, ambicinga mergina ir optimistė, tuomet jūsų šešėlis greičiausiai apima priešingus vaidmenis – nepasitikinti pilka pelytė ir pesimistė. Šešėlinius bruožus paprastai projektuojame į aplinkinius ir jie kelia mums pyktį. Šiuo atveju jus turėtų suerzinti kukli, dažnai į nepasitikėjimą bei neviltį puolanti draugė. O gal ši mergina iš tiesų yra tokia ir tai nesusiję su jūsų projekcija? Susitikę su drovia mergina, jūs negalite aiškiai žinoti: „Štai aš sutikau tą, kuriai primetu savo šešėlį.“ Jūs tiesiog jaučiate antipatiją, suirzimą, kartais net įniršį, susidūrę su priešingais savo kaukei bruožais. Jūs piktinatės labai nuoširdžiai.

Kitam žmogui, kurio šešėlyje nėra drovumo, ši mergina gali sukelti lengvą šypseną ar užuojautą, bet ne atmetimą. Tačiau jei jus labai piktina būtent tokio tipo žmonės („Aš tiesiog nirštu nuo jų menkumo jausmo!“), greičiausiai tai jūsų šešėlio projekcija, t. y. jūs atmetate tai, ką atmetate savyje.


Straipsnio tęsinį skaitykite naujausiame žurnalo “Psichologija Tau” numeryje

Jums gali būti įdomu

Komentuoti