Naujas numeris

Tikslai, nešantys laimę

Naujieji metai į kiekvieno iš mūsų gyvenimą neretai atneša ir naujų tikslų. Ko siekti šiais metais, kad jaustume pilnatvę?

Asmeniniai tikslai yra neatsiejama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis. Dauguma esame išsikėlę mažesnius ar didesnius tikslus, kurių link kiekvieną dieną keliaujame, ir nuoširdžiai tikime juos pasiekti. Garsus romėnų filosofas Seneka yra pasakęs: „Gyvenimas be tikslo yra klaidžiojimas.“ Tiesa. Neturėdami gyvenimo tikslų, jaučiamės blogai, nežinome, ką toliau daryti ir kur link eiti.

Į ateitį orientuoti tikslai suteikia gyvenimui prasmę ir struktūrą. Jie tampa lyg motyvuojantis komponentas, suteikiantis gyvenimui gaires ir orientuojantis žmogų į tai, kas jam vertinga, prasminga ir tikslinga. Tikslai yra tarsi kasdienio gyvenimo struktūriniai elementai, kurie nuolat veikia mūsų mintis bei elgesį. Dėl jų kas rytą keliamės iš lovos ir darome tai, kas bent žingsneliu priartintų prie to, ką taip giliai širdyje trokštame pasiekti. Tačiau ar dažnai sustojame ir susimąstome: „Ar tai, ko siekiu, yra tai, ko iš tiesų noriu? Ką šie tikslai suteikia man ir mano gyvenimui? Ar jų siekdamas jaučiuosi laimingas ir patenkintas savo gyvenimu? Pagaliau ar būsiu patenkintas savimi juos įgyvendinęs?“

Neretai žmonės, siekdami savų tikslų, nejaučia pilnatvės, juos vis aplanko jausmas, tarsi kažko trūktų… Tikriausiai žinote pavyzdžių, kai žmogus turi daug pinigų, turi aukštą socialinį statusą, sėkmingai kopia karjeros laiptais, tačiau nesijaučia laimingas. Taip nutinka, kai asmuo atkakliai siekia išorinių gyvenimo tikslų, pamiršdamas vidinius – svarbiausius žmogaus poreikius atspindinčius tikslus. Paprastai toks asmuo neįsiklauso į savo pamatines vertybes ir poreikius, neskiria laiko nei sau, nei santykiams su kitais.

Minėtos tikslų rūšys yra gana skirtingos, todėl žmogaus pasirinkimas siekti vidinių arba išorinių tikslų gali skirtingai paveikti jo gyvenimą, santykius su kitais, psichologinę sveikatą ar netgi savirealizaciją. Tad kuo skiriasi vidiniai ir išoriniai tikslai ir kokią įtaką jie mums daro?


Plačiau skaitykite naujausiame žurnalo “Psichologija Tau” numeryje

Jums gali būti įdomu

Komentuoti