Naujas numeris

Archetipų galia: kokią istoriją įkūnija jūsų gyvenimas?

Žmonių pasąmonėje slypintys archetipai veikia mūsų elgesį, pasirinkimus, bendravimo ypatumus, pasaulio suvokimą. Pažvelkite į pačius populiariausius – gal juose rasite ir savo istoriją.

Žmonės yra pasakotojai – užtenka paklausyti bet kokio atsitiktinio pokalbio autobuse, restorane, darbovietės virtuvėje ar draugų susibūrime ir tampa aišku, kad daugumą šnekų sudaro istorijos su aiškia struktūra: pradžia, veiksmu, kulminacija ir pabaiga, o kiekvienoje tų istorijų egzistuoja tam tikri veikėjai, temos, įvaizdžiai ir simboliai.

Pasak Carlo G. Jungo, kiekvienas žmogus turi įgimtas tendencijas reaguoti į pasaulį tam tikru būdu besiremiant vidiniais, pasąmonėje glūdinčiais motyvais. Pagal Carol S. Pearson, archetipai yra gyvenimo temos ar motyvai: žmogaus gyvenimas, asmenybė, santykių modelis tarsi įkūnija mitą, legendą ar personažą. Kiekvieno asmens pasąmonėje glūdi visi žinomi archetipai, tačiau skirtingiems individams skirtingais gyvenimo tarpsniais būdingesni vieni ar kiti archetipai.

S. Pearson išskiria 12 pagrindinių archetipų, skatinančių žmones elgtis vienaip ar kitaip, veikiančių sąveiką su kitais žmonėmis ir pasauliu.

Įsisąmoninus, kurie archetipai stipriau veikia gyvenimą, o kurie yra pasyvesni, galima pasirinkti, kaip juos panaudoti, kuriuos gyvenimo motyvus vertėtų vystyti, o kurie trukdo gyventi tokį gyvenimą, kokio norisi. Kitaip tariant, supratus, kokie vaidmenys ir kokiomis aplinkybėmis prisiimami savo gyvenimo istorijoje, gaunama galimybė stiprinti ir išnaudoti tuos vaidmenis kaip savo stipriąsias savybes, padedančias laviruoti gyvenimo iššūkių labirinte, atrasti vidinę ramybę ir siekti sėkmės santykiuose bei karjeroje.

Naivusis. Tokie žmonės neretai laikomi vaikiškais, romantikais, svajotojais, idealistais. Jų šūkis: „Gėris nugalės kiekvienam pasistengus.“ Jie tarsi vaikai tiki, kad įdėjus pastangų pasaulis gali būti gražus ir idiliškas. Jie baiminasi idilės ir saugumo praradimo bei atstūmimo, todėl siekia daryti viską teisingai. Šio archetipo vedami žmonės dažniausiai išsiskiria stipriu optimizmu, pasitikėjimu kitais ir gebėjimu neprarasti vilties, tačiau kartais nugali tamsioji archetipo pusė – perdėtas naivumas, vaikiška priklausomybė nuo kitų, atsiribojimas nuo realybės. Kartais jie neigia, kad aplink juos (dėl jų pačių ar kitų kaltės) vyksta kažkas negero, be to, labiau tiki kitų žodžiu nei savo nuomone.

Karjera: nekaltieji linkę vertinti pasaulį kaip juodą arba baltą, todėl geriausiai jaučiasi tada, kai dirba aiškiai organizuotoje, paprastoje struktūroje, kur rūpinamasi jų idile. Jie nori darbo saugumo ir stabilumo, kad jais kas nors pasirūpintų.

Santykiai: nekaltieji kenčia, kai nesiryžta santykiuose išsakyti savo tikrųjų poreikių. Sunkumų jiems taip pat kyla dėl nemokėjimo priimti meilės ir santykių kompleksiškumo: nėra santykių, kurie nuolat klostytųsi lyg medaus mėnuo rojuje, tad nekaltiesiems tenka ilgai ir sunkiai mokytis, kad santykiuose pasitaiko ir ne tokių idiliškų akimirkų.

Asmenybės: Dorotė iš „Ozo šalies burtininko“, Forestas Gampas, Pelenė ir daugelis kitų Walto Disney’aus princesių.

 


Plačiau skaitykite naujausiame žurnalo “Psichologija Tau” numeryje

Jums gali būti įdomu

Komentuoti