Ar kada teko girdėti posakį: „Net jeigu visas pasaulis bus prieš mano vyrą, aš tyliai stovėsiu už jo nugaros ir padavinėsiu jam šovinius“? Jis tiksliai atspindi, kokia slidi riba skiria sveiką meilę, paremtą pagarba, pasitikėjimu bei ištikimybe, ir meilę, kuri gali žaloti.

Kiekviena gyva būtybė nori būti mylima ir dalytis meile. Tačiau, nemokėdami mylėti ar mylėdami per stipriai, patiriame kančią ir nemeilę. Būtent perdėtas, disfunkcinis, liguistas prisirišimas prie kito žmogaus yra vadinamas kopriklausomybe. Tokiuose santykiuose atsiranda priklausomybė nuo kito ir iš didžiulės baimės prarasti mylimą žmogų daroma viskas, kad tik santykiai nenutrūktų. Ironiška, tačiau antrajai pusei tokia auka gali atrodyti beprasmė ir nereikalinga arba ji gali visai jos nepastebėti. Tuo metu priklausomas žmogus vis stipriau patiria neigiamus socialinius, psichologinius, emocinius ir dvasinius pokyčius.

Galima sakyti, kad kopriklausomas žmogus serga priklausomybe nuo meilės, nesvarbu, kad neadekvatus prisirišimas prie kito sukelia skausmą jam pačiam, nepasitikėjimą savimi ir kitais, o kai kuriais atvejais netgi žaloja fiziškai. Antroji pusė, kurios taip baisu netekti, dažnai serga priklausomybe nuo narkotikų, alkoholio, azartinių žaidimų ar socialinių tinklų, turi valgymo sutrikimų, problemų su teisėsauga, smurtauja ar yra emociškai nepasiekiama ir nepajėgia megzti emociškai intymių santykių.

Kopriklausomi santykiai gali užvaldyti ir vieną, ir abu žmones. Tokie ryšiai nėra sveiki, juose nėra lygiavertiškumo ir pagarbos, yra daug dramų, nusivylimų ir skausmo. Šiuose santykiuose įstrigusiam žmogui meilė kitam tampa daug stipresnė už meilę sau, maža to, nuolat jaučiama stingdanti baimė likti be mylimo žmogaus. Per stipriai įsimylėti linkęs žmogus dažnai išsiskiria žema saviverte ir tiki, kad tik pamaloninus kitus įmanoma nusipelnyti meilės.


Straipsnio tęsinį skaitykite kovo / balandžio “Psichologija Tau” numeryje

Jums gali būti įdomu

Parašykite atsiliepimą