Dalis žmonių taip įsijaučia į geradario vaidmenį, kad praranda saiką, o pagalba gali virsti kontrole. Tad kyla klausimas: gerais norais kelias į dangų ar į pragarą grįstas?

Pasakos apie riterius, filmai apie supermenus, betmenus ar spaidermenus, bebaimius specialiuosius agentus ar lietuviškąjį Tadą Blindą pakursto romantiškas svajones turėti kone antgamtinių galių ir, vykdant ypatingą geradario misiją, pelnyti visuotinį pripažinimą. Vis dėlto realybė nuo kino ekranų ir pasakų gerokai skiriasi. Nors herojų savybių turintys žmonės nori padėti kitiems, dažnai už to slypi ne geraširdiška pagalba, bet skaudi patirtis, vaikystės traumos, menka savivertė ir žūtbūtinis pripažinimo siekis.

Visuomenėje vertinami gerus darbus darantys ir labdarai aukojantys žmonės, paslaugūs ir malonūs kaimynai, kolegos, pasiruošę padėti artimieji. Tačiau gelbėtojai dažniausiai taip įsijaučia į savo vaidmenį, kad nejaučia saiko ir neadekvačiai vertina kito žmogaus poreikius. Ilgainiui toks paslaugumas ar net pasiaukojimas priimamas kaip norma, tad kolegos bei darbdaviai tik krauna dar daugiau darbų, o šeimos nariai naudojasi patogia padėtimi arba siekia išsilaisvinti iš gelbėtojo gniaužtų ir jį palieka (sutuoktinis, partneris, vaikai). Žmonės, kuriems būdingas gelbėtojo sindromas, dažniausiai giliai įsitikinę, kad be jų sugrius planai, problemos nebus išspręstos, jie jaučiasi svarbūs ir vertingi, todėl labai nusivilia, jei ilgainiui nepajunta dėkingumo, pripažinimo ar kito malonaus grįžtamojo ryšio.

Geradariai perdėtą rūpinimąsi kitu žmogumi ir pagalbą dažnai suvokia kaip savo misiją. Jie paprastai stengiasi ištaisyti partnerių klaidas, užtikrinti gerą nuotaiką, padeda išspręsti finansinius, karjeros ar sveikatos sunkumus ir dėl to aukoja savo interesus. Meilė gali būti painiojama su gailesčiu, todėl susižavėjimo objektais dažnai tampa tie, kurių galima gailėti ir gelbėti. Gelbėtojo sindromą turintys žmonės dažnai nesąmoningai pasirenka labai pažeidžiamus partnerius, kuriais reikia rūpintis, ir prisiima aiškų gelbėtojo vaidmenį, taip stengdamiesi parodyti meilę ir prisirišimą, kurio trūko vaikystėje. Be to, santykiai iš gailesčio leidžia neparodyti savo pažeidžiamumo, likti stipriems ir kurti pranašumo iliuziją, didinti savivertę, sprendžiant ne gilias vidines problemas, o kitų žmonių bėdas. Visgi kitų poreikių kontroliavimas ir perdėta pagalba dažnai suvokiama ne kaip dovana, o kaip skola, kurią reikia grąžinti, tad patekusieji po riterio sparneliu gali pasijusti suvaržyti.

 


Straipsnio tęsinį skaitykite kovo / balandžio “Psichologija Tau” numeryje

Jums gali būti įdomu

Parašykite atsiliepimą