Uncategorized

Emocijų kultūra darbe: palikti negalima atsinešti

Rami ir nepriekaištinga išorė, tačiau viduje audra. O gal audra išorėje? Konstruktyvios diskusijos ar audringi ginčai? Sužinokite, kurią iš penkių emocijų kultūrų puoselėja jūsų organizacija.

Esame įpratę, kad dalykinėje, profesinėje erdvėje turime elgtis dalykiškai. Tačiau net ir toks dalykinis vienetas kaip įmonė ar organizacija yra kupinas emocijų. Juk tai žmogaus kūrinys, skirtas žmonėms, jose dirba žmonės, tad jos yra nuo jų priklausomos. O žmonėms emocijos nesvetimos.

Laimei, vis daugiau organizacijų ir jų vadovų pripažįsta geros psichologinės savijautos darbe svarbą. Naujausi „Deloitte“ tyrimai rodo, kad įmonėms, turinčioms iki 1 tūkst. darbuotojų, pagrindiniu tikslu tampa įmonės kultūros ir darbuotojų patirties kūrimas.

Siekį, kad darbuotojai patirtų kuo daugiau teigiamų emocijų, įgyvendina daugybė įmonių, vis dažniau taikydamos įvairias darbuotojų patirties valdymo priemones. Kas tai yra, paklausite. Tai – įvairios kasdienės praktikos, padedančios darbuotojui gerai jaustis. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tai nesudėtingas uždavinys, tačiau taip nėra. Vienas esminių darbingos savijautos veiksnių – organizacijos kultūra. Organizacijos kultūra – tarsi ledkalnis, kurio didžioji dalis slypi po vandeniu. Viršutinė, matoma dalis yra kognityvinė organizacijos kultūra – tai mūsų elgesys ir mintys. Tačiau kur kas didesnį poveikį turi povandeninė, nematoma šio ledkalnio dalis – emocijų kultūra, t. y. mūsų savijauta. Kitaip tariant, kognityvinė kultūra yra tarsi organizacijos griaučiai, o emocijų kultūra yra klijai, laikantys darbuotojus drauge vienoje komandoje ir leidžiantys jiems jaustis organizacijos dalimi.

Bet kam tiek daug dėmesio skirti emocijų kultūrai? Juk žmogus – tai logika, argumentais ir racionaliu protu besivadovaujanti būtybė. Kuo daugiau gilinuosi į tai, kaip funkcionuoja mūsų psichika ir kaip veikia smegenys, suprantu, kad taip nėra. Neuromokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad tik 30 proc. mūsų sprendimų ir veiksmų lemia logika. Visus kitus (likusius du trečdalius) sprendimus priimame vadovaudamiesi emocijomis. Štai jums ir racionalusis Homo sapiens.

Su organizacijomis ir jose dirbančių žmonių emocijomis dirbu jau ne vienus metus. Per tą laiką susidūriau su įvairiomis emocijų kultūros formomis; išskyriau jas į penkias grupes.


Straipsnio tęsinį skaitykite “Psichologija Tau”  2017 lapkričio gruodžio numeryje.

Jums gali būti įdomu

Komentuoti