Naujas numeris

Idealus vadovas: tinkamu laiku tinkamoje įmonėje

Kai kurie mano, kad intelektas yra svarbiausia: gebėjimas spręsti problemas, gebėjimas išgyventi, gebėjimas pamatyti progą ir ja pasinaudoti. Tačiau intelekto funkcijų nepakanka, jei nėra drąsos, meilės, draugystės, užuojautos ir empatijos. Deanas Koontzas

Prieš mano akis du kandidatai į skyriaus vadovo poziciją – Tomas ir Marius. Jų turima darbo patirtis identiška. Užduodu tą patį klausimą kiekvienam individualiai: „Kodėl turėčiau pasirinkti tave, o ne kitą kandidatą?“ Tomas nuoširdžiai atsako: „Jei pasirinksite mane, sukursiu darbuotojams jaukią, saugią aplinką, leisiu kiekvienam pasirinkti jo gebėjimus labiausiai atitinkančią sritį ir taip kartu su komanda įgyvendinsime numatytus skyriaus tikslus.“ Marius, išgirdęs klausimą, nė nemirktelėjęs atsako: „Esu numatęs strategiją, kokių veiksmų turės imtis darbuotojai, kad taptume pardavimo lyderiais Europoje.“ Kurį kandidatą priimtumėte į savo įmonę?

Tikriausiai ir Marius, ir Tomas būtų naudingas tam tikrose įmonėse dėl skirtingų stipriųjų savybių. Galime manyti, kad Tomas – rūpestingas, bendradarbiaujantis, vertinantis darbuotojus kaip įmonės brangiausią turtą, o Marius – orientuotas į tikslą, reiklus, darbuotojus vertinantis tik kaip priemones įgyvendinti numatytiems tikslams. Tačiau konkretaus kandidato pasirinkimą gali lemti ne tik savybės, bet ir daugybė kitų aplinkybių. Pavyzdžiui, sprendimui įtakos gali turėti vertintojo, įmonės, darbuotojų požiūris, organizacijos kultūra (jei įmonėje palankiai vertinamas bendradarbiavimas, tikėtina, kad sėkmė atrankoje nusišypsos Tomui, o jei griežti, konkretūs nurodymai – Mariui), numatyti vadovo tikslai (suformuoti naują komandą ar pasiekti geriausius pardavimo rezultatus).

Kita vertus, lyderystė susijusi ne tik su asmeninėmis savybėmis ar vertintojo požiūriu, bet ir su gebėjimu naudoti turimus įgūdžius. Pavyzdžiui, drąsa dažniausiai siejama su veiklumu, energingumu, gebėjimu išsakyti savo nuomonę. Tačiau neretai jos reikia ne kuriant ir stabdant savo ar įmonės veiklą, atsisakant įprastų, bet nebe taip gerai veikiančių darbo metodų. Tad iš esmės nėra blogų ar gerų savybių, nes dažniau šį skirstymą lemia aplinkybės ar kitų žmonių reakcija į jas. Todėl pasižvalgykime, kokie vadovai kokiomis aplinkybėmis kuria didžiausią vertę darbuotojams ir įmonėms.


Straipsnio tęsinį skaitykite naujausiame žurnalo “Psichologija Tau” numeryje.

Jums gali būti įdomu

Komentuoti