„Tikėjausi, kad bus geriau…“ Ar ne taip sakome, kai lūkesčiai nepasiteisina? Išankstinės nuostatos užgožia gyvenimo džiaugsmą ir trukdo pamatyti jį objektyviai. Keletas patarimų, kaip išsilaisvinti iš praeities pančių ir pasimėgauti dabartimi.

Ištuštinkite „puodelį“

Į kiekvieną situaciją žvelkite naujomis akimis – tarsi su ja būtumėte susidūręs pirmą kartą ir nežinotumėte, ko iš jos tikėtis. Šis metodas puikiai pažįstamas zen budistams – jie jį vaizdžiai apibūdina tuščios ir pilnos stiklinės metaforomis: jei stiklinė bus pilna išankstinių žinių ar nuostatų, jos negalėsite papildyti nauja informacija. Taigi iš situacijos gausite tik tiek, kiek pats atsinešėte puodelyje. Tačiau jei jį ištuštinsite, galėsite pripildyti unikalaus patyrimo. Pavyzdžiui, keliaudamas į svečią šalį galite puodelį pripildyti kitų žmonių atsiliepimų ir įspūdžių, o tai turės įtakos ir jūsų patyrimui. Tačiau jei keliausite su tuščiu „bagažu“, galėsite kaupti savus įspūdžius ir pastebėti tai, ką galbūt trukdytų pamatyti išankstinės nuomonės ar lūkesčiai.

Žvelkite vaiko akimis

Vaikai moka priimti pasaulį tokį, koks jis yra. Dauguma situacijų jiems yra naujos, todėl jų patyrimo neriboja jokios išankstinės nuostatos ar lūkesčiai. Jie žavisi viskuo, ką pamato. Kartojantis įvykiams išmokstame reaguoti įprastu būdu, o kartais nė nebepastebime tam tikrų detalių. O kam? Juk tai jau matėme, išbandėme ir patyrėme… Nors tam tikrose situacijose galime įžvelgti panašumų, kiekviena jų yra unikali. Juk niekada negali žinoti, kas iš tikrųjų nutiks. Tad gaudykite tuos unikalius momentus ir džiaukitės gyvenimo teikiamomis smulkmenomis.

Pamirškite praeitį

Išmokite gyventi čia ir dabar – patirdami ir išgyvendami tai, kas vyksta konkrečiu laiku, galime pajusti tikrąjį gyvenimo grožį. Jei ateiname turėdami išankstinių įsitikinimų („man nepasiseks“, „ir vėl bus nuobodu“), užsidarome praeityje, taip užverdami duris tam, kas mūsų laukia prieš akis.

Pasverkite lūkesčius

Pasitikrinkite, ar jūsų lūkesčiai atitinka realybę. Mes linkę vadovautis scenarijais, kuriuos diktuoja aplinka: jei pabaigsi universitetą, gausi gerai apmokamą darbą, jei daug skaitysi knygų, būsi žmonėms įdomus, jei numesi svorio, būsi patrauklus ir geidžiamas. Tačiau šių istorijų įgyvendinimas dar negarantuoja šviesesnės ateities. Žinojimas, kad net baigus prestižinį universitetą nebūtinai gaunamas išsvajotas darbas, padeda apsidrausti nuo galimų nusivylimų ateityje.

Priimkite pokyčius

Kiekvienas turime viziją, kokie norėtume būti – kaip atrodyti, su kokiais žmonėmis leisti laiką, kokias pareigas eiti. Jei realybė neatitinka nusipiešto paveikslo, jaučiamės niekam tikę ir nelaimingi. Tačiau gyvenimas nestovi vietoje, jis nuolat keičiasi. Kartu su juo turėtų keistis ir lūkesčiai. Priimkite pokyčius ir išsikelkite naują savo viziją, atitinkančią situaciją.

Būkite lankstus

Laimę iš savo rankų paleidžiame iš dalies todėl, kad nemokame prisitaikyti. Nuo mažens esame lydimi griežtos dienotvarkės ir plano – žinome, kada kelsimės, kada eisime į mokyklą ar darbą, ką veiksime laisvalaikiu ir t. t. Mes nesąmoningai sukuriame lūkesčius, kaip atrodys rytojus ir kaip turėtų pasisukti mūsų gyvenimas. Lūkesčiai mus tarsi įrėmina, nepalikdami laisvės pasidžiaugti tuo, kas yra už jų.

Išmokite priimti netikėtumus. Visko iš anksto nenumatysite, o ir nereikia. Įsisąmoninkite, kad esate žmogus, kuriam ne visada viskas seksis, kaip norėtųsi, kartais jums bus legviau, kartais – sunkiau. Planavimas padeda suteikti dienai struktūrą, tačiau būkite lankstus. Griežti lūkesčiai atsiranda dėl noro viską kontroliuoti, valdyti. Pabandykite plaukti pasroviui – kuo lankstesni tampate, tuo jaučiatės laimingesni, energingesni.

 

Parašykite atsiliepimą