Pavasaris ir liūdesys – lyg du nesuderinami dalykai. Tačiau būtent šiuo metų laiku dalį žmonių neretai aplanko slogios emocijos, negatyvios mintys ir sunkiai paaiškinamas nuovargio jausmas.

Šylant pavasario orui, ilgėjant dienoms, o gamtai pradedant puoštis savo gražiausiais žiedais, mes taip pat patiriame pokyčių. Keičiantis metų laikui ir vykstant virsmams gamtoje, neretai keičiasi ir mūsų mintys, emocijos bei elgesys. Atėjus pavasariui, daugumą užplūsta naujos idėjos, teigiamos emocijos ir didelis energijos antplūdis, su kuriuo, rodos, galima net kalnus nuversti. Tačiau dalį žmonių pavasario pradžioje dažnai aplanko ne džiaugsmas, o slogios emocijos, niūrios mintys, nuovargis ir sumažėjusi motyvacija ką nors daryti. Kodėl taip nutinka ir kaip sau padėti?

Literatūroje ši būsena vadinama įvairiai: pavasariniu liūdesiu, apatija, nuovargiu ar net depresija. Slogią nuotaiką bei nuovargį dažniausiai lydi nemiga, sumažėjęs apetitas, krintantis svoris, didesnis nei įprastai dirglumas ir dažnas nerimo jausmas. Tyrimai rodo, kad tokią savijautą pavasarį išgyvena 30–50 proc. viso pasaulio žmonių, tačiau moterys ją patiria kur kas dažniau nei vyrai.

Pavasarinis nuovargis ir niūri nuotaika žmones apninka pirmoje pavasario pusėje – kovą ar balandį. Sumažėjęs energijos lygis ir suprastėjusi nuotaika neretai sukelia sunkumų darbe ir asmeniniame gyvenime: tampa sunku susikaupti, nepavyksta laikytis numatytų terminų, krinta darbo efektyvumas bei našumas, ima trūkti motyvacijos siekti išsikeltų profesinių tikslų ir pan. Žmogus pradeda nebesirūpinti savimi, retai besišypso, nuolat atrodo susirūpinęs ir nelaimingas, ima vengti bendravimo su kitais ar iki šiol patikusių veiklų, pavyzdžiui, mėgstamo sporto ar pasivaikščiojimo lauke. Norint geriau suprasti šiuos pokyčius, svarbu kantriai, dėmesingai ir nuodugniai apžvelgti galimas juos sukėlusias priežastis.


Straipsnio tęsinį skaitykite kovo / balandžio “Psichologija Tau” numeryje

Jums gali būti įdomu

Parašykite atsiliepimą