Naujas numeris

Kaip temperatūra keičia mūsų elgesį

Sakoma, kad šiltuose kraštuose žmonės draugiškesni, o ir patys, šviečiant saulei, šypsomės dažniau. Pasirodo, fizinė temperatūra iš tiesų veikia mūsų elgesį ir net padeda įveikti slogią nuotaiką.

Ar pastebėjote, kad, į palangę ėmus barbenti lietui ir už lango stūgauti vėjams, vis dažniau sutinkate savo kolegas, stoviniuojančius prie kavos aparato, o grįžę namo puolate ieškoti šiltų kojinių ir megztinių? Ir ne tik todėl, kad norite sušilti. Čia veikia ir psichologiniai veiksniai. Per pastarąjį dešimtmetį psichologų ir neuromokslininkų atlikti tyrimai ne kartą patvirtino, kad temperatūra turi įtakos mūsų savijautai bei elgesiui. Kai jaučiamės įskaudinti, vieniši ar išduoti, maža šilumos dozė – karštas gėrimas, karšta vonia ar netgi pasivaikščiojimas saulės atokaitoje – gali grąžinti pasitikėjimą ir gerą nuotaiką. O šaltis, priešingai, daro mus įtarius ir nepatiklius.

Jūsų kasdienis rytinis dušas. Kaip jaučiatės po jo? Turbūt daugumą mūsų šilto vandens srovė ne tik išbudina, bet ir teigiamai nuteikia. Iš dušo išeiname visai kitokie, nei į jį įsliūkinome: žvalesni ir fiziškai, ir emociškai. Kuo vanduo vėsesnis, tuo mažesnis jo poveikis. Anot kai kurių mokslininkų, šios asociacijos mums yra ne įgimtos, bet išmoktos. Tačiau kodėl mes jų mokomės?

Straipsnio tęsinį skaitykite “Psichologija Tau”  2017 lapkričio gruodžio numeryje.

Jums gali būti įdomu

Komentuoti