Žvelgiantiems giliau

Naujas numeris

Kas svarbiau: talentas ar sunkus darbas?

 

Psichologai aiškinasi, ar reikia žūtbūt ieškoti savyje talentų, ar verčiau daug ir atkakliai dirbti.

„Tiesiausias kelias į sėkmę yra vienas – tai darbas, darbas, darbas.“ Tikriausiai visi esame girdėję kažką panašaus. Sunku su tuo ginčytis: jei norime kažko pasiekti, natūralu, kad turime daug stengtis. Galbūt brazdinti gitaros stygas, kol pradės skųstis kaimynai, gal gludinti rašymo įgūdžius, kol sugebėsime vienu atsikvėpimu supilti puslapį teksto, o gal tobulinti baleto žingsnelius, kol kiekvienas judesys taps lengvas kaip plunksna. Kuo daugiau laiko praleisime praktikuodamiesi, tuo aukštesnį lygį pasieksime.

Tokio požiūrio laikosi daug kas. Psichologas Andersas Ericssonas, daugybę metų tyrinėjęs žmonių gabumus, padarė išvadą, kad didžiausios sėkmės sulaukę asmenys (mokslininkai, menininkai, sportininkai ir kt.) dažniausiai neturi įgimtų stebuklingų gebėjimų. Mūsų pasiekimai, pasak jo, daugiausia priklauso nuo įdėtų pastangų. Nepatyrusį naujoką nuo profesionalo, aukščiausios klasės šachmatų žaidėją nuo mėgėjo, fortepijono virtuozą nuo pradedančiojo visų pirma skiria ne talentas – tai tūkstančiai valandų kantrybės ir sunkaus darbo.

10 tūkst. valandų – anot populiaraus autoriaus Malcolmo Gladwello, būtent tiek laiko reikia, kad taptum savo srities ekspertu. Šią 10 tūkst. valandų taisyklę jis pristatė savo bestseleryje „Išskirtys“ ir idėja taip išpopuliarėjo, kad netrukus imta vadinti „auksiniu standartu“. Paprastai tariant, jei šiandien pirma jūsų darbo diena pardavimo skyriuje, praėjus daugiau nei trejiems metams, būsite profesionalus pardavėjas. Jei šiandien pirmą sykį įvėrėte siūlą į adatą, jus nuo puikaus siuvėjo skiria 10 tūkst. valandų „draugystės“ su dygsniais, siūlėmis ir matavimo juostomis. Jei šiandien laikant teptuką dreba ranka, susitiksime po trejų su puse metų ir galbūt susidaušime šampano taurėmis jūsų meno galerijos atidaryme.

Straipsnio tęsinį skaitykite naujasiame žurnalo “Psichologija Tau” numeryje 

Komentuoti