Naujas numeris

Kirvis, atitinkantis kotą?

Toks tokį traukia ir priešybės traukia viena kitą. Kodėl liaudyje gyvuoja šie priešingi posakiai? Atmesdami partnerių atitikimo aiškinimą pagal Zodiako ženklus, santykių psichologai daro išvadą: nes abu posakiai teisingi!

Simpatiškas reiškia panašus

Žodis „simpatija“ kilęs iš žodžių, reiškiančių palankumą (lot. sympathia; gr. sympatheia). Vienas iš svarbių poros gyvavimo veiksnių yra gebėjimas priimti kitą žmogų, priartinti jį prie savęs, o tam reikia abipusio palankumo. Tik taip jie gali suartėti. O ką reiškia artumas? Kita šio žodžio reikšmė – panašumas, bendrumas. Pasižiūrėję į sėkmingai daug metų kartu gyvenančias poras, psichologai pastebi akivaizdžius panašumus:

  • jų veido bruožai panašūs (kartais atrodo, kad tai brolis ir sesuo);
  • panašus humoras;
  • panašūs religiniai įsitikinimai ir meninis skonis;
  • panašios vertybės ir gyvenimo planai.

Nežodinio bendravimo tyrėjai pastebi, kad žmonės nesąmoningai imituoja patinkančio asmens kūno pozą, pritariamai linkčioja galva jam kalbant ir netgi kartoja jo posakius. Profesionalūs pardavėjai ir konsultantai mokomi sėdėti, atspindint pašnekovo rankų, kojų bei liemens padėtį, nes tai padeda įsijausti į pašnekovą, pelnant jo pasitikėjimą.

Įžymių porų fotografė Suzi Malin palygino garsiausių porų – Madonnos ir Gay’aus Ritchie, Johno Lennono ir Yoko Ono, Michailo ir Raisos Gorbačiovų – veidus ir padarė išvadą, kad jei pusę partnerio veido pridėtume prie kito pusės veido, atrodytų, kad tai vientisas veidas! Kartais panašumas akivaizdus, o kartais atitinka tik pagrindinės veido proporcijos. Kai kuriais atvejais (princas Charlesas ir princesė Diana, Napoleonas Bonaparte’as ir Žozefina) partneris primena ne mylimąjį, bet žmogų, kuris rūpinosi juo vaikystėje. Pavyzdžiui, Camilla Parker Bowles labai panaši į savo vyro princo Charleso auklę, o Napoleono mylimoji Žozefina – į imperatoriaus motiną.


Straipsnio tęsinį skaitykite “Psichologija Tau”  2017 lapkričio gruodžio numeryje.

Jums gali būti įdomu

Komentuoti