UA-99588513-1 Iš ko susideda įdomi knyga? - Psichologija Tau

Žvelgiantiems giliau

Naujas numeris

Iš ko susideda įdomi knyga?

Bestseleriai – tai kultūrinis fenomenas. Jie, kaip J. K. Rowling „Hario Poterio“ epopėja ar E. L. James „Penkiasdešimt pilkų atspalvių“, vieną dieną tarsi ima ir nukrinta iš dangaus. Visgi tyrimai rodo, kad jie turi bendrų dėsningumų.

XIX a. pirmą kartą nuskambėjus žodžiui „bestseleris“, visų grobstomos knygos paslaptį bandė įminti įžymus britų rašytojas, dramaturgas Charlesas Reade’as: „Priversk juoktis, priversk verkti, priversk laukti.“ Tuo metu jam pavyko užkopti į skaitomiausių knygų sąrašus su savo parašytu istoriniu romanu „The Cloister and the Hearth“ (liet. „Vienuolynas ir namų židinys“), kuriame autorius subtiliai žaidė skaitytojų emocijomis. Ir vis dėlto šis kūrinys šiuolaikinio skaitytojo nedomina. Geros knygos paslaptis kur kas sudėtingesnė.

Profesorius Clive’as Bloomas savo knygoje „Kultinė grožinė literatūra“ (angl. „Cult Fiction“) pripažįsta, kad, viena vertus, bestseleris – tai literatūra, estetika, psichologija (ir asmenybės, ir tautos), švietimas, skaitytojų skonis, taip pat ir leidėjų verslo gyslelė, kita vertus, iki šiol niekam nepavyko paaiškinti šio fenomeno ir nurodyti taisyklių, kuriomis ateinančių kartų rašytojai, leidėjai ir skaitytojai galėtų vadovautis: „Galime tik spėlioti, bet mūsų spėlionės bus nė kiek ne geresnės už kitų, o kiekviena pagrįsta nuomonė gali būti atremta visiškai priešingu požiūriu.“

STRAIPSNIO TĘSINĮ SKAITYKITE NAUJAUSIAME ŽURNALO “PSICHOLOGIJA TAU” NUMERYJE.

Komentuoti