Kasdieniai įvykiai ir problemos savaime neturi paslėptos reikšmės – ją sukuria pats žmogus.

Neseniai kažkam šovusi mintis internete pažaisti seną kaip pasaulis žaidimą „Stiklinė pusiau pilna ar pusiau tuščia?“ virto nesibaigiančiu kūrybiniu judėjimu. Visiems žinomus optimisto ir pesimisto atsakymus jau papildė realisto („Stiklinė tuo pačiu metu yra ir pusiau tuščia, ir pusiau pilna“), oportunisto („Ar galėčiau pasiskolinti šią stiklinę?“), ciniko („Ar stiklinėje tikrai vanduo?“) ir kitų įžvalgos. Žavinga įvairovė reakcijų į vieną ir tą pačią stiklinę privertė susimąstyti, kiek skirtingų minčių bei emocijų sukelia sudėtingesnės kasdienės situacijos ir kiek nuomonių galima tikėtis. Ar tai reiškia, kad kiekvienas galime žongliruoti skirtingais požiūriais, išlikdami ištikimi savo vertybėms? Ar galime nusiimti pesimisto kepurę ir stiklinėje pamatyti H2O formulę?

Kartais, nepaisydamas mūsų norų, gyvenimas švysteli šūsnį išgyvenimų, priverčiančių suabejoti savo įsitikinimais ir tiesomis. Pavyzdžiui, mama skundžiasi mažylių sujauktais namais tol, kol vyras pasiteirauja, ką ji mieliau rinktųsi: gyvenimą dviese švariuose namuose ar šiandieninę chaotišką realybę vaikų apsuptyje? Mergina, išgyvenanti tėvų skyrybas, apstulbsta nuo kilusių stiprių emocijų, nors iki šiol buvo įsitikinusi, kad nėra emocinga ir apskritai verkia tik silpnavaliai. Vyras, pasiekęs trokštamą karjeros laiptelį, išgyvena nusivylimą ir tuštumą, supratęs, kiek dėl šio pasiekimo paaukojo. Sąrašą galima tęsti iki begalybės, bet vardiklis išlieka tas pats – nepasitenkinimas esama situacija. Išeitys lieka dvi: keisti požiūrį arba situaciją.

Nepasitenkinimą keliančios situacijos, užplūdęs netikrumo ar neteisingumo jausmas įjungia gynybos mechanizmus: neigimą („Man viskas gerai, o mano darbas nuostabus“), racionalizaciją („Beveik 50 proc. santuokų baigiasi skyrybomis, tad mano šeima tėra viena iš dviejų“), perkėlimą („Neverta pasitikėti priešinga lytimi, jie (jos) visuomet žiūri tik savo poreikių, yra nepastovūs ir nepatikimi“) ir pan. Šios automatinės mintys kyla taip staiga, kaip apsisukęs bumerangas, neleisdamos atidžiau ir nuodugniau įvertinti situacijos ir atrasti naujų – būtent, naujų – kelių, leidžiančių pasijusti geriau.


Straipsnio tęsinį skaitykite kovo / balandžio “Psichologija Tau” numeryje

Jums gali būti įdomu

Parašykite atsiliepimą