Žvelgiantiems giliau

Naujas numeris

Kūno iliuzijos

Nors joks kompiuteris negali prilygti mūsų smegenims, jos irgi kartais užstringa.

Įsivaizduokite, kad gulite vonioje. Jūsų kojų pirštai kyšo iš vandens. Ant čiaupo po truputį kaupiasi vandens lašelis. Jis didėja, didėja, kol pagaliau plumpteli ant jūsų nykščio. O ar pastebėjote, karštas ar šaltas jis buvo? Iš tiesų neįmanoma tiksliai to pasakyti.

Tai, ką jūs ką tik patyrėte, yra lytėjimo iliuzija. Pastaruoju metu mokslininkai itin susidomėjo šiuo reiškiniu. Prieš daugiau nei 200 metų per regėjimo ir klausos iliuzijas pavyko atskleisti, kaip veikia jutiminis suvokimas. Dabar atėjo laikas lytėjimui.

„Lytėjimo iliuzijų yra be galo daug, – teigia, elektronikos inžinierius ir lytėjimo tyrėjas Vincentas Haywardas iš Pjero ir Marijos Kiuri universiteto Paryžiuje. – Daugelis mano, kad pasaulį suvokiame per regėjimą, tačiau iš tikrųjų suvokimas yra gerokai daugiau nei regėjimas. Mūsų jutiminis aparatas yra itin įvairialypis.“

Kai kurios lytėjimo iliuzijos žinomos jau nuo senų laikų. Viena jų net pavadinta Aristotelio vardu. Tačiau iš tikrųjų jas atrasti ir pademonstruoti nėra taip paprasta kaip regėjimo iliuzijas. Anot V. Haywardo, regėjimo efektai lengvai išbandomi. Turint tik popieriaus lapelį, jau galima ką nors sužinoti, o su skaidrių projektoriumi galite tapti net atradėju. Lytėjimo efektai nėra tokia paprasti.

Kaip apgaunamos smegenys?

Mūsų smegenys nuolat filtruoja išorinę informaciją. Taip galime sutelkti dėmesį į mums svarbius dalykus. Tačiau didelė dalis informacijos – ką pamatome, išgirstame ar pajuntame lytėdami – lieka neįsisąmoninta. Smegenys atkreipia dėmesį į dirgiklius tik tada, kai pajunta didesnius skirtumus. Tačiau, pasirodo, kartais mūsų smegenys neatpažįsta net akivaizdžių pokyčių. Jei sušalusias rankas ar kojas įmerksite į šiltą vandenį, atrodys, kad jas būtumėte nuplikę verdančiu aliejumi. Taip smegenys perduoda žinią apie ženklų temperatūros pasikeitimą. Joms neatrodo, kad toks pasikeitimas saugus. Pripilkite tris dubenis šalto, šilto ir karšto vandens. Vieną ranką įmerkite į karštą vandenį, kitą – į šaltą ir palaikykite minutę. Tada abi rankas sumerkite į šiltą vandenį. Kokią informaciją jums perduoda smegenys? Viena ranka jums praneš, kad vanduo dubenyje yra šaltas, o kita ranka visai priešingai – vanduo karštas.

Analogišką eksperimentą galite atlikti su tekstūra. Viena ranka perbraukite per kilimą, o kita – per lygų plastikinį paviršių. Tada abi rankas priglauskite prie lygaus paviršiaus, tarkim, dažytos sienos. Viena ranka jums perduos informaciją, kad siena yra šiurkšti, o kita – kad siena lygi. Šis atskyrimo pojūtis yra gana stiprus, ypač jei jūsų rankos dar ir liečia viena kitą. Jums atrodys, kad jos skirtinguose kambariuose, o jūs esate tarsi perkirstas išilgai per pusę, nors matote abi rankas priešais save. Smegenys apdoroja kiekvienos rankos perduotą informaciją, tad tam, kad suvoktumėte turintis dvi rankas, esančias vieną šalia kitos, reikia šiek tiek palaukti.


Straipsnio tęsinį skaitykite naujausiame žurnalo “Psichologija Tau” numeryje

Komentuoti