„Mes per vieną naktį dideli užaugom. Ir mes galingi iš naujo!“ – krepšinio himno žodžiai, užkoduoti kone kiekvieno lietuvio genuose. Deja, dažnai tai lieka tik žodžiai. Užuot save paskatinę, konstatuojame faktą „man nepavyks“ ir kova pasibaigia dar net neprasidėjusi.

Klasika tapęs psichologo Martino Seligmano eksperimentas su šunimis žinomas kone visiems, tačiau jo aktualumas šiandien nė kiek ne mažesnis nei prieš 50 metų. Šunys, gaudavę elektros šoką, kurio išvengti būdavo neįmanoma, tiesiog susitaikydavo su aukos padėtimi ir nebesistengdavo išsisukti – net tada, kai galėdavo lengvai iššokti iš aptvaro. Jie prarasdavo viltį po pirmųjų nesėkmingų bandymų ir nebetikrindavo, ar elektra įjungta, ar ne.

Pritaikykime šio eksperimento išvadas kasdienei situacijai. Kas atsitiktų, jei taip elgtųsi vaikas, kuris dar tik mokosi vaikščioti? Apskaičiuota, kad besimokančiam vaikščioti vaikui reikia apie 1 tūkst. valandų praktikos, maždaug 10–30 tūkst. nesėkmingų bandymų. Savaime aišku, jei mažylis po pirmojo nesėkmingo bandymo pasiduotų, jis niekada taip ir neišmoktų vaikščioti.

Atkreipkite dėmesį į vieną aplinkybę. Kai vaikas mokosi vaikščioti, nesvarbu, kiek kartų jis klumpa, krinta ir stojasi, jam niekas nesako „tau nepavyks“. Aplinkiniai džiaugiasi kiekvienu mažu žingsneliu lyg didele pergale. Medicinos mokslų daktaras Ericas Berne’as šį reiškinį pavadintų aplinkinių teikiamais paglostymais. Paglostymas – dėmesio ir pripažinimo ženklas, kuris gali būti fizinis arba psichologinis.

Ir vaikas, ir brandus asmuo trokšta pripažinimo. Tačiau dažnai vietoj trokštamų paglostymų pasiekę tikslą sulaukiame neigiamų kritikos strėlių. Taip mums primenama, kad nesame tokie sėkmingi ar žavūs kaip X ar Y asmuo. Tai dažnai paskatina savikritiką, kaltinimus, kartais išvis nuleidžiame rankas, o kartą nusivylę ir patyrę nesėkmę be kovos konstatuojame faktą: „Nedarysiu, nes man vis tiek nepavyks, juk aš niekam tikęs.“


Straipsnio tęsinį skaitykite kovo / balandžio “Psichologija Tau” numeryje

Jums gali būti įdomu

Parašykite atsiliepimą