Naujas numeris, Uncategorized

Pakeitę požiūrį, pakeičiame situaciją

Posakį „pakeisk požiūrį“ dauguma supranta kaip metaforą. Tačiau psichoterapeutai jį supranta tiesiogiai. Būtent pažiūrėjimas kitu kampu keičia mūsų reakciją į situaciją.

 Žvilgsnis į save iš šalies

Pasižiūrėkime, kaip keičiasi mūsų reakcija, keičiant požiūrio tašką į tokį jaudinantį užsiėmimą kaip supimasis karuselėje. Galbūt jums šis užsiėmimas yra malonus, o gal nuo jo svaigsta galva ir pykina.

Prisiminkite paskutinį kartą, kai supotės karuselėje atrakcionų parke. Tikriausiai jūsų sąmonėje iškyla judantis arba nejudrus vaizdas. Atkreipkite dėmesį į tai, ar matote save patį tame vaizde. Jeigu nematote savęs iš šalies, o vaizdas yra iš pirmojo asmens pozicijų, tikėtina, kad jums kyla pojūčių, susijusių su supimusi. Ypač stiprūs šie pojūčiai būna tiems, kurie sūpuoklių bei karuselių nemėgsta ir sako: „Bloga darosi vien pagalvojus apie tai.“ Toks pasaulio matymas iš pirmojo asmens pozicijų vadinamas asocijuotu. Jis sukelia stiprius pojūčius kūne ir emocijas vien prisiminus įvykį.

O dabar pakeiskite šį vaizdinį taip, kad matytumėte save patį, besisupantį karuselėje, iš šalies, tarsi stovėtumėte ant žemės šalia. Atkreipkite dėmesį: dabar pojūčiai gerokai silpnesni. Tokia žiūrėjimo pozicija, kai save matome iš šalies, vadinama disocijuota. Kodėl svarbu tai žinoti? Klientai dažnai psichoterapeutams skundžiasi viešojo kalbėjimo baime – sociofobija. Tuomet stiprus nerimas kyla ne tik atsidūrus viešo dėmesio situacijoje, bet ir apie tai pagalvojus, t. y. sukūrus galvoje ne tik tekstą – vidinę kalbą, bet ir vaizdinį. Būtent nemalonios situacijos vaizdiniai sukelia mums nemalonių emocijų.


Straipsnio tęsinį skaitykite “Psichologija Tau” rugsėjo spalio numeryje.

Jums gali būti įdomu

Komentuoti