Žvelgiantiems giliau

Naujas numeris

Šešios meilės rūšys

Nors meilę sunku apibrėžti, pagal bendrus bruožus ją galima sudėlioti į šešias lentynėles. Kiekviena jų turi savo pranašumų ir trūkumų, tad ieškantiesiems tobulos meilės recepto teks nusivilti.

Žmonės neretai kalba apie tai, kad meilė arba yra, arba jos nėra. Jie sprendžia klausimus, kur išėjo meilė arba ar mes mylime vienas kitą. Neištikimybės atveju daroma išvada: „Vadinasi, tu manęs nemyli.“ Tačiau ar galime sakyti, kad meilė yra viena, t. y. kad tai toks pat apibrėžtas jausmas kaip pyktis, baimė ar liūdesys?

Amerikiečių psichologas Robertas Sternbergas išskyrė šias meilės rūšis: intymumas („tu man patinki“), aistringa meilė (aklas susižavėjimas), meilė kaip įsipareigojimas (tuščia meilė). Tokia meilės rūšių klasifikacija artima senovės graikų požiūriui, kurie išskirdavo erosą – aistringą, seksualinę meilę; filiją – ramią, draugišką meilę; taip pat pragmą – buvimą su žmogumi, nes jis patogus ir tenkina tavo poreikius. Ir pagaliau, jei žmones sietų ir aistra, ir intymumas, ir įsipareigojimas, mes gautume tobulą meilę! Panagrinėkime šias meilės rūšis ir pasvarstykime, ar tobula meilė iš tiesų egzistuoja.


Straipsnio tęsinį skaitykite naujausiame žurnalo “Psichologija Tau” numeryje.

Komentuoti