Žvelgiantiems giliau

Naujas numeris

Socialinių tinklų pagirios

Padauginus svaigiųjų gėrimų, kitą rytą kankina galvos skausmas, po audringo ginčo žodžių duria širdį, o jei pernelyg daug laiko leidžiate socialiniuose tinkluose, gali apimti nerimas, nusivylimas ir vienišumas.

Iš visų šeimos narių ir bičiulių be išmaniojo telefono išgyvenau ilgiausiai. Stengiausi atriboti darbus ir laisvalaikį, laiką prie kompiuterio ir laiką be ekranų, saugoti savo privatumą ir vidinę ramybę. Kai dauguma jau seniai darėsi asmenukes ar transliavo tiesioginius vaizdo įrašus iš renginių ar kelionių, baigusi darbus ir užvėrusi namų duris kišenėje teturėdavau senutę „Nokia“ tam atvejui, jei kažkam manęs skubiai prireiktų. Ir buvo ramu.

Išmanusis telefonas gyvenime visgi atsirado. Tačiau, kad ir kaip džiaugčiausi kai kuriomis programėlėmis ir patogumu greitai patikrinti naujienas, el. paštą ar susisiekti su šeima bei draugais bet kuriame pasaulio kampelyje, buvimas nuolat pasiekiamai vargina. Laikui bėgant tampa vis sunkiau sąmoningai ir ryžtingai atsijungti.

Ar dažnai pagaunate save, kaip mintimis nuklystate nuo pagrindinės užduoties, vis tikrinate telefoną ar el. paštą? Tyrimai rodo, kad žmogaus dėmesio laukas siaurėja, mums vis sunkiau susikaupti, o didžiausias kaltininkas yra technologijos ir dėl jų nuolat pasiekiantis didžiulis informacijos srautas. Glorios Mark atliktas tyrimas atskleidė, kad 2004 m. JAV su informacija dirbantys specialistai dėmesį atliekamam veiksmui vidutiniškai išlaikydavo tris minutes, 2012 m. tyrėjų komanda apskaičiavo, kad kompiuterio ekrano vaizdas nesikeitė tik minutę ir 15 sekundžių, o 2014 m. vasarą šis laikas sutrumpėjo iki vidutiniškai 59,5 sekundės.


Straipsnio tęsinį skaitykite naujausiame žurnalo “Psichologija Tau” numeryje. 

Komentuoti