Norite pokyčių gyvenime? Turbūt ne kartą girdėjote patarimus vadovautis sveiku protu arba klausyti proto balso. Tačiau ar gali būti, kad mūsų smegenys naudoja daugybę triukų, kurie siekti tikslų ne padeda, o trukdo?

Turbūt visiems pažįstamas jausmas, kai pirmadienį pasižadi taupyti pinigus, o trečiadienį palieki pirkinių krepšius automobilyje, kad namiškiai nepamatytų, kiek visko prisipirkai. Arba kai pirmą kartą sportuoji 50 minučių, antrą dieną treniruotė sutrumpėja iki 30 minučių, o trečiąją padarai apšilimą ir pasidarai pusmečio pertrauką. Kai vieną akimirką tvarkingai valgai salotas, o kitą akimirką save pričiumpi bepjaunančią didelį gabalą riebaus šokoladinio torto…

Kodėl vis iš naujo žadame pakeisti savo elgesį į gerąją pusę, tačiau, nepaisydami geriausių norų, grįžtame prie senų įpročių? Kaltų toli ieškoti nereikia. Tai mūsų smegenys. Tos pačios, kurios linki mums gero, tačiau tuo pat metu kiša pagalius į ratus. Per tą laiką, kol sulaužę dietos pažadus bandote atsiriekti torto gabalą, jūsų smegenys spėja sugalvoti šimtą pasiteisinimų, kodėl čia nėra nieko bloga. Tai kas, kad jūsų liemuo galvoja kitaip.

Tai nebūtinai reiškia, kad neturite valios. Tokie paslydimai nesvetimi ir disciplinuotiems ar itin racionaliai mąstantiems žmonėms. Net jei puikiai suprantame, kad sportas ir salotos yra geriau už sofą ir tortuką, pagundos akivaizdoje sveikas protas tarsi pasikabina lentelę „Šiuo metu nedirbame“. Mes priimame spontaniškus sprendimus, kurie džiugina tą akimirką, bet netrukus liekame nusivylę ir pykstame dėl savo silpnumo.

Blogiausia, kad šie maži paslydimai mums išties daug kainuoja. Mokslininkai įrodė, kad pakanka vos vieną kartą atleisti vadeles, vos vieną kartą nuleisti standartus, ir antrą, trečią bei kitus kartus nusižengti principams bus gerokai lengviau. Todėl, kai sakome sau: „Koks skirtumas, kad treniruotę sutrumpinsiu 10 minučių“, skirtumas vis dėlto yra. Vienas nukrypimas nuo tikslo atveria duris tolesniam išsisukinėjimui ir nesibaigiantiems kompromisams su savimi.


Straipsnio tęsinį skaitykite kovo / balandžio “Psichologija Tau” numeryje

Jums gali būti įdomu

Parašykite atsiliepimą