Žvelgiantiems giliau

Naujas numeris

Teisė gyventi taip, kaip nori

Jūs esate vienintelis savo elgesio vertintojas. (Manuelis J. Smithas)

Jūratė ir Inga – draugės nuo mokyklos. Ingai pakvietus bičiulę vakarienės ar į klubą, ji visada sutinka. Inga turi tvirtą nuomonę apie viską ir žino, ko siekia gyvenime. Kai savo požiūrį bando išsakyti Jūratė, Inga dažniausiai ją nutraukia neleisdama pabaigti. Jūratė nesiginčija ir sutinka su jos pasiūlymais net tada, kai pati to nenori.

Vincas žavisi savo žmona. Kartais jam atrodo, kad jis ją myli labiau nei ji jį. Jis nuolat stengiasi įtikti ir palaikyti gerą nuotaiką. Kai jų nuomonės išsiskiria, Vincas iškart nusileidžia žmonai, nes ginčai ir prieštaravimai jį sekina.

Giedrė – talentinga ir kūrybinga dizainerė. Nors ir ramaus būdo, ji puikiai sutaria su klientais, o šie ja pasitiki ir gerbia. Atsiradus laisvai kūrybos direktoriaus vietai, Giedrė norėtų ją užimti, tačiau nedrįsta apie tai pasakyti įmonės vadovui. Vien nuo minties, kaip ji beldžiasi į kabineto duris ir siūlosi į direktores, jai darosi silpna.

Jūratė, Vincas ir Giedrė. Žmonės, kurių baimė bei nepasitikėjimas neleidžia būti savimi ir patiems priimti sprendimų. Nepripažindami savo tikrųjų jausmų ir norų, nemokėdami jų atkakliai išsakyti kitiems, jie tarsi įkalina save, trukdydami sau augti ir tapti tuo, kuo jie galėtų ir norėtų būti. Ar nė viename jų neatpažinote savęs?

Kai gamtoje susitinka du priešiškai nusiteikę tos pačios rūšies gyvūnai, jie turi dvi išeitis: arba bėgti, arba stotį į aršią kovą. Mums, žmonėms, nėra priimtina tarpusavyje atvirai kovoti, tad kilus konfliktui mieliau renkamės pasyvų vaidmenį – slapčia griežiame dantį, mintyse regzdami slaptus keršto planus. Įsivėlę į konfliktą taip pat nepuolame bėgti, kur akys mato, lyg mūsų gyvybei grėstų mirtinas pavojus. Mieliau renkamės vengti nemalonius jausmus keliančių asmenų, su kuriais apsipykome ar pasukome savais keliais nesuradę bendro sprendimo. Psichologai tokį elgesį vadina pasyviąja agresija, kurią pastebėti kur kas sunkiau nei atvirą.

Straipsnio tęsinį skaitykite naujasiame žurnalo “Psichologija Tau” numeryje 

Komentuoti