Aplink mus daugybė triukšmo pavyzdžių. Namie, darbe, tarp draugų, asmeniniuose santykiuose ir net santykyje su pačiu savimi. Sąmoningai ir nesąmoningai jį kuriame, kad tik neatsidurtume tyloje… Kodėl?

 Tyloje savo ar ne savo noru buvo atsidūrę daugybė žmonių. Didieji keliautojai, tyrinėtojai, atsiskyrėliai, žmonės, palikti negyvenamose salose ar išsiruošę tyrinėti Arkties platybių. Buriuotojai kelionėse aplink pasaulį. Mistikai. Visi jie apie tylą rašo ypatingai – ji buvo jų svarbiausia palydovė, gydanti, o kartais ir žudanti.

Sara Maitland

Dabar tapo madinga rašyti, kalbėti ir skaityti apie tylą. Tačiau dauguma žmonių nėra nei didieji keliautojai, nei mistikai ar Arkties tyrinėtojai. Dauguma mūsų neplauksime jachta aplink pasaulį, nemedituosime dykumoje ir labai maža tikimybė, kad atsidursime vieni negyvenamoje saloje… Ar ir mums, paprastiems žmonėms, tylos tema taip pat svarbi? Ar ir mums reikia apie tai kalbėti ir apie tai galvoti? Pažiūrėkime, kaip tyla ar triukšmas veikia mūsų kasdienį gyvenimą.

Tyla ir triukšmas mūsų galvoje

Pirmiausia sutarkime, ką vadiname tyla. Pirma ateinanti mintis, kad tai yra garso nebuvimas. Pagalvokime… Ar jūros ošimas yra tyla? Jei galvosime tik kaip apie garsą, tuomet ne. Jūros ošimas kartais gali būti ir labai garsus. Tačiau turbūt patys esate patyrę ar iš kitų girdėję: „Praleidau kelias valandas ant jūros kranto, mėgaudamasis tyla ir ramybe.“ Arba sakome: „Praleidau laiką tyloje, klausydamas tik upelio čiurlenimo ir paukščių giesmės… arba vėjo ošimo medžiuose… arba malkų spragsėjimo židinyje… arba laikrodžio tiksėjimo.“ Net ir traukinio dundėjimas ar vakarinis miesto triukšmas, jei klausaisi iš toli, sukuria jaukią ir romantišką tylos atmosferą. O lietaus lašai, barbenantys į stogą? Tolima perkūnija? Lėktuvas aukštai danguje? Bažnyčios varpų skambesys ankstyvą sekmadienio rytą? Visa tai yra garsai, o ne tyla. Tačiau, vien įsivaizduojant šiuos garsus, užplūsta tobulos tylos ir ramybės jausmas. Vadinasi, tyla yra ne vien garso nebuvimas, o kažkas daugiau. Visiškos tylos, kai tikrai nieko negirdime, tikriausiai ir negali būti, nebent specialiai tam sukurtoje patalpoje. Tad apie ką kalbame, kai sakome „tyla“?


Plačiau skaitykite naujausiame žurnalo “Psichologija Tau” numeryje

Jums gali būti įdomu

Parašykite atsiliepimą