Būna dienų, kai trykštame entuziazmu ir energija. Tada pradedame mokytis užsienio kalbų, kimbame į sportą, pasiryžtame keisti mitybą ar užsirašome į kokius nors kursus. Bet po kurio laiko entuziazmas ir susidomėjimas dingsta, apima tingulys, pritrūksta valios, viską imame daryti sukandę dantis ir pagaliau metame. 

Ar esate kada dienas, savaites ar mėnesius atidėlioję darbą, nes vis „pritrūkdavote laiko“ arba rasdavote kitų priežasčių? Tokiais atvejais mums dažnai stinga ne laiko, o motyvacijos. Štai dešimt būdų įveikti iškilusius sunkumus ir vėl su ugnele imtis veiklos!

  1. Teigiamas pastiprinimas

Didesnė tikimybė, kad atliksime užduotį, jei po jos mūsų lauks atlygis ar paskatinimas. Tai vadinama teigiamu pastiprinimu. Kūdikiai žymiai greičiau išmoksta naudotis puoduku, jei suaugusieji ploja rankomis ir visaip kitaip džiaugiasi, kai mažyliams sėkmingai pavyksta tai padaryti. Teigiamas pastiprinimas veikia ir suaugusiuosius. Pastebėta, kad darbuotojai kur kas dažniau vadovams teikia pasiūlymus, jei darbdaviai į juos atsižvelgia, už juos padėkoja ir paskatina.

Tačiau kasdienėje veikloje ne visuomet sulaukiame paskatinimų, tad kodėl nesusikūrus jų patiems? Tarkime, norėtumėte iki metų pabaigos per mėnesį perskaityti po knygą. Galbūt seniai tai planavote, bet entuziazmas greitai dingdavo. Pabandykite po kiekvienos įveiktos knygos save apdovanoti. 

Žiūrint iš šalies, gali atrodyti juokinga apsidovanoti save už knygos skaitymą – juk nesate pradinukas, kurį nuolat reikia skatinti. Tačiau kad ir koks juokingas šis planas gali pasirodyti, jis tikrai veikia. Įsitikinkite patys – kiekvieną dieną ar vakarą numatykite perskaityti po keliolika puslapių. Už tuos puslapius skirkite sau nedidelį, bet mielą atlygį, pavyzdžiui, mėgstamą saldainį ar kitokį gardėsį. Kaskart įveikę suplanuotus puslapius ir padėję knygą į šalį, įteikite sau apdovanojimą.

Nors tokiu būdu skatinami ir motyvuojami vaikai, tačiau jis ne mažiau veiksmingas ir suaugusiesiems.


Straipsnio tęsinį skaitykite lapkričio ir gruodžio „Psichologija Tau“ numeryje

Comments are closed.