Kaip užmegzti ir išsaugoti darnų ir ilgalaikį ryšį?

Vakarais kartu nugriūnate į lovą ir žiūrite filmą per „Netflix“, restorane abu renkatės tuos pačius patiekalus ir vis pasvarstote, kokia tatuiruote abiem papuošti savo kūnus santykiams įamžinti? Tarsi nekyla abejonių, kad radote savo antrąją obuolio puselę. Tačiau ar tikrai jūsų ryšiui lemta ne tik išlikti, bet ir stiprėti su metais? Ar rožinio gyvenimo neužgoš tamsūs debesys, atsiradus vaikams, užklupus finansiniams sunkumams, netekus darbo arba kopiant stačiais karjeros laiptais, kai artimiausiems lieka tik nuvogtos minutės?

Poros santykiai kupini karštų emocijų, hormonų audrų ir nepamatuotų lūkesčių. Ilgalaikiams ir darniems santykiams būtinas pasitikėjimas, sąžiningumas, lygiateisiškumas ir pagarba vienas kitam. Sveikus santykius puoselėjančioje poroje abu partneriai yra atsakingi už save ir savo laimę bei nesitiki, kad kitas padarys jį laimingą.

Deja, garantuotai veikiančio recepto, kaip sukurti puikius ilgalaikius ir darnius santykius, nerasite nė vienoje knygoje, nors jų viršeliai būtent tai ir žada. Tačiau yra dalykų, be kurių ilgalaikiai ir tvirti santykiai negali egzistuoti. Ištyrusi ilgalaikius ir stabilius santykius turinčių asmenų smegenų veiklą, antropologė Helen Fisher pastebėjo tris esmines savybes: empatiją, jausmų ir streso kontrolę bei pozityvų požiūrį į partnerį.

Pasirodo, laiminga ir sutarianti pora stengiasi vienas kitą suprasti, būti empatiški, o ne nuolat įrodinėti savo tiesą. Jie taip pat geba suvaldyti savo emocijas ir stresą, o po sunkios dienos grįžę namo neišsilieja ant partnerio. Pozityvus požiūris į partnerį, anot H. Fisher, tai mūsų pozityvios iliuzijos: tiesiog reikia liautis galvoti apie neigiamus santykių aspektus. „Nė vienas mūsų nėra idealus. Mūsų smegenys linkusios fiksuoti neigiamus potyrius, tačiau kodėl geriau nesusitelkus į gerąsias patirtis?“

Bet kaip žinoti, ar su mylimu žmogumi ilgai ir laimingai nugyvensite gyvenimą? O gal tai – tik iliuzija ir trumpalaikis susižavėjimas? Štai šeši ženklai, kurie padės numatyti, kad santykiai išaugs į tvirtą ir ilgalaikį ryšį. 


Straipsnio tęsinį skaitykite rugsėjo spalio „Psichologija Tau“ numeryje

Comments are closed.