Ar pažįstate ką nors, kas aktyviai siekia svajonių, puoselėja turiningus santykius ir nuveikia didžiulius darbus tarsi be pastangų? Dažnas mano, kad išskirtinę sėkmę nulemia arba įgimtos charakterio savybės, arba palankiai susiklosčiusios aplinkybės. Tačiau retai pagalvojame, koks galingas vaidmuo sėkmės žaidime tenka… įpročiams.

Tarkime, vieną dieną sugalvojote, kad nuo šiol kasdien nueisite dviem tūkstančiais daugiau žingsnių. Kasdien perskaitysite dešimt puslapių knygos. Kasdien dešimt minučių medituosite.

Atrodo nedaug, tiesa? Vakare mažai kas bus pasikeitę. Po mėnesio apčiuopti rezultatus galbūt irgi bus sunku. Tačiau po metų, žvilgtelėję atgal, suprasite, kad nueitas visai netrumpas kelias. Pėsčiomis būsite nuėję atstumą, kuris praktiškai lygus kelionei nuo Vilniaus iki Klaipėdos ir atgal – užtektinai, kad pastebėtumėte teigiamą įtaką sveikatai ir ištvermei. Būsite perskaitę dvylika knygų – kai kas ketvirtas žmogus per metus neperskaito nė vienos. Medituodami būsite praleidę 60 valandų – pakankamai, kad džiaugtumėtės pagerėjusia koncentracija ir patirtumėte mažiau streso bei nerimo. O jei imtume dar didesnį laikotarpį – ne metus, bet dešimtmečius? Kaip situacija atrodytų tada?

Ne paslaptis: mes pratę manyti, kad gyvenime reikšmingus rezultatus lemia „dideli“ sprendimai. Tačiau iš tiesų didelius pokyčius dažnai sudaro smulkūs žingsneliai. Nors iš pažiūros jie gali atrodyti nereikšmingi, tačiau atkakliai ir kantriai kartojami maži pasirinkimai ilgalaikėje perspektyvoje nulemia, ar būsime sveiki, protingi, kokią karjerą padarysime, kokius santykius sukursime ir kaip dažnai mėgausimės gyvenimu.

Įpročius tyrinėjantis Darrenas Hardy teigia, kad žmonės dėl susiklosčiusios situacijos labai mėgsta kaltinti genetiką ar aplinką (juk tai taip patogu!). Tačiau dažnu atveju mūsų gyvenimas yra toks, koks yra, nes tokį jį sukūrėme savo pasirinktais įpročiais. Nesidžiaugiate vaizdu veidrodyje? Padėkokite įpročiams. Niekaip negalite užbaigti pradėtų darbų? Įpročiai. Asmeniniai santykiai pašliję? Įpročiai, įpročiai, įpročiai.

Tiesa ta, kad netgi žmonės, kurie nesikrato atsakomybės ir ima vadeles į savo rankas, dažnai tiki daugybe mitų, kuriais apipinti mūsų kasdieniai pasirinkimai. Pažvelkime į keletą labiausiai paplitusių gandų iš arčiau.


Straipsnio tęsinį skaitykite naujausiame žurnalo numeryje 

Parašykite atsiliepimą