Posakiai „Mano namai – mano tvirtovė“ ir „Namuose ir sienos saugo“ koronaviruso pandemijos akivaizdoje įgavo naują prasmę. Kaip kurti namus, kad juose būtų gera net per karantiną?

Kaip yra pasakęs Winstonas Churchillis, ne tik mes kuriame namus, bet ir namai kuria mus. Namai dažniausiai yra ta vieta, kur esame tikriausi, nusimetame visas kaukes, kur norisi pamiršti rūpesčius, pailsėti ir smagiai leisti laiką su artimiausiais žmonėmis. Atgauti jėgas padeda ne tik atpalaiduojančios veiklos. Fizinę ir emocinę savijautą veikia ir interjero sprendimai.

Neurologas Anjanas Chatterjee’as atkreipia dėmesį į tai, kad dauguma šiuolaikinių žmonių apie 90 proc. laiko praleidžia pastato viduje, tačiau retas susimąsto, kaip aplinka veikia savijautą ir smegenis. Dažnai įžengę pro duris nė nepastebime daugybės detalių. Įsirengdami būstą paprastai vadovaujamasi mados tendencijomis, bet daugelis šiuolaikinių dekoro elementų prieštarauja laimingų namų principams. Metalo atspalviai, griežtos linijos ir tuščia erdvė gražiai atrodo nuotraukose, bet nepadeda atsipalaiduoti taip, kaip jaukūs kambariai, kuriuose vyrauja daug medžio, gamtos motyvų ir augalų. Psichologinę būklę teigiamai veikia natūralios medžiagos, apšvietimas bei žaluma ar panoraminis vaizdas per langą.

Architekto Alexanderio Coburno iš Kembridžo universiteto su kolegomis atliktas tyrimas atskleidė, kad grožėjimasis interjeru smegenyse sukelia panašią reakciją, kaip ir žiūrint į gražius veidus, mėgaujantis maistu ar net seksu. Mokslininkai nustatė tris pagrindinius vertinimo kriterijus, lėmusius dalyvių reakcijas į skirtingų interjerų nuotraukas. Dažnai pasąmoningai dėmesys krypsta į darną (tvarką ir proporcijas), aplinkos turtingumą (kyla noras tyrinėti) ir jaukumą (komfortą ir personalizavimą). 

Interjero pokyčiai gali ne tik atšviežinti stilių, bet ir pakeisti bendrą atmosferą bei savijautą. Siekiant kurti laimingesnius ir sveikesnius namus, mokslininkai rekomenduoja vadovautis septyniais principais.

Straipsnio tęsinį skaitykite gegužės birželio Psichologija Tau numeryje

Comments are closed.