Kaip dažnai atsigręžiate į save ir paklausiate, kaip jums sekasi? Kaip praėjo diena? Ko pasimokėte iš naujausių įvykių? Jei drąsiai galite sau užduoti šiuos klausimus ir sąžiningai į juos atsakyti, tuomet turite svarbų savirefleksijos įgūdį. 

Savirefleksija yra vienas esminių įgūdžių, leidžiančių tobulėti, keistis, efektyvinti veiklas ir santykius, kitaip tariant, keisti gyvenimą į gera. Tai glaudžiai susiję su gebėjimu mokytis iš savo asmeninės patirties. Būtent savirefleksijos proceso metu apgalvojame, ką padarėme, kas įvyko, kaip tuo metu jautėmės ir ką kitą kartą darysime kitaip. 

Apmąstymai yra natūrali žmogaus būsena. Tačiau atsitiktiniai apmąstymai nuo sąmoningos refleksijos labai skiriasi. Savirefleksija, kitaip dar dažnai vadinama savistaba, yra priemonė sąmoningai stebėti ir analizuoti save, apmąstyti savo patirtis ir būsenas. Ji leidžia stabtelėti, tarsi iš šalies pažvelgti į minčių chaosą, išnarplioti ir išrūšiuoti patyrimus, interpretuoti juos ir sukurti prasmę. Kitaip tariant, sąmoningai apgalvodami įvykius, ieškome įžvalgų, iš kurių galėtume pasimokyti ir ateityje reaguoti geriau. Štai čia slypi atsakymas, kodėl ne iš kiekvienos patirties mokomės ir kartojame klaidas po kelis kartus. Taip nutinka, kai stokojame savirefleksijos gebėjimų. Vis dėlto geroji žinia ta, kad sąmoningos refleksijos galima mokytis ir kaskart tai daryti vis geriau.

Savirefleksijos metu įžvelgti talentai padeda mums to siekti ir sustiprina savigarbą bei pasitikėjimą savimi. O tai, kad gerai suvokiame savo vertybes, leidžia lengviau priimti sprendimus. 

Geriau suprasdami, kaip jaučiamės ir ką išgyvename, lengviau tai atskleidžiame kitiems. Tai supaprastina bendravimą. Kiekvienas norime, kad kiti mus suprastų, tačiau dažnai nesuprantame patys savęs. Todėl savirefleksija padeda atskleisti save, parodyti, kokie iš tikrųjų esame ir ko siekiame. Taip pat apmąstymai skatina geriau suprasti kitą žmogų, labiau jį vertinti ir gerbti jo tikruosius poreikius. Visa tai ypač svarbu kuriant tiek asmeninius, tiek karjerai svarbius santykius. Tyrimai rodo, kad geriausi komandos nariai ir lyderiai yra tie, kurie geba mokytis iš patirties. 

Dar viena savirefleksijos teikiama nauda – atsparumas ir auganti drąsa. Savęs stebėjimas, apmąstymai ir drąsūs klausimai sau padeda išsigryninti baimes, klaidingus įsitikinimus, kurie mums trukdo ir stabdo. Dažnai, taikydami savirefleksiją, pradedame nuspėti, kaip reaguosime net į sudėtingiausias situacijas. Taip tampame atsparesni stresui, labiau pasiruošę bet kokiems, net ir bauginantiems įvykiams.


Straipsnio tęsinį skaitykite gegužės birželio Psichologija Tau numeryje 

Comments are closed.