Daugumai atostogos asocijuojasi su skrydžiais, svečiomis šalimis ir kurortais. Tačiau ką daryti, jei nėra galimybės išvykti ir atostogas teks leisti namuose?

Pasaulį ištikusi pandemija sukėlė daug nerimo, nežinios, įtampos, nesaugumo. Natūralu, kad daugybei žmonių dabar norisi ištrūkti iš namų, pakeisti aplinką ir atgauti jėgas. Tačiau galimybių pabėgti nuo kasdienybės liko gerokai mažiau nei anksčiau. Atostogos namuose karantino laikotarpiu – saugiausias, o kai kuriems ir vienintelis pasirinkimas.

Kelionių ilgesys ir nuotykių troškimas labai žmogiškas ir natūralus. Tačiau, užuot liūdėjus dėl laikinų apribojimų ir atidėjus poilsį neribotam laikui, galima atostogų nuotaiką susikurti savame mieste. Poilsis namuose ar netoli jų angliškai vadinamas staycation. Kaip tvarus turizmo būdas tokios atostogos ėmė populiarėti dar prieš pandemiją.

„Atostogų namuose esmė yra daryti tą patį, ką darytume keliaudami, tik niekur neišvykstant, nuotykius ir skirtingas patirtis įtraukiant į savo kasdienybę“, – aiškina psichologė Catherine A. Sanderson. Atpalaiduojanti atmosfera padeda sumažinti stresą ir stiprina emocinę sveikatą. Pastaraisiais metais mūsų namai virto ir biurais, ir vaikų ugdymo įstaigomis, ir sporto klubais, ir restoranais. Tad, pasak C. Sanderson, natūralu, kad gyvenamoji vieta gali asocijuotis su nesibaigiančia buitimi, griežtais darbo terminais ir įtampa. Pramogos, maži nuotykiai ar atpalaiduojantys ritualai savo erdvėje padės sušvelninti nemalonias sąsajas ir namus vėl paversti jaukia oaze. 

Norint atsipalaiduoti ir atitrūkti nuo kasdienybės nekeliant kojos iš namų, reikia pastangų. Psichologė Sanam Hafeez pataria bent dienai daugiafunkce erdve tapusius namus paversti SPA centru ar nuotykių parku. Tai ne tik saugiausias, bet ir pigiausias būdas trumpam užsimiršti ir įsikrauti išsekusias baterijas. Norint kokybiškai pailsėti, svarbu atostogas namuose suplanuoti taip pat dėmesingai, kaip ruošiantis kelionėms. 


Straipsnio tęsinį skaitykite naujausiame liepos ir rugpjūčio Psichologija Tau numeryje

Comments are closed.