Aukšto konfliktiškumo asmenys: kas jie tokie ir kaip su jais bendrauti, kad nenukentėtumėte psichologiškai. 

Kiekvienam tenka sutikti žmonių, kurie bendraudami linkę aršiai ginčytis ir ieškoti priekabių, o pasaulį matyto tik juodos ir baltos spalvų. Aplinkiniai yra arba „su juo“, arba „prieš jį“ (pastarųjų gerokai daugiau). Tai – aukšto konfliktiškumo asmenys. Jie gali gerokai apkartinti jūsų socialinį gyvenimą. Nebent žinosite, kokias ribas brėžti ir kokių taisyklių laikytis.

Kaip elgiasi aukšto konfliktiškumo asmuo?

Įsivaizduokite, kad darbe su komanda gavote rimtą užduotį. Susėdę kartu gvildenate problemą ir sukate galvas, ieškodami geriausio sprendimo. Kai jau atrodo, kad esate per žingsnį nuo sutarimo ir tuoj tuoj galėsite lengviau atsikvėpti (valio!), pasigirsta prieštaraujantis balsas. Atsakote į jo komentarus ir pateikiate daugiau idėjų. Tačiau ir jos aršiai užginčijamos. Visiems siūlymams prieštarauja tas pats žmogus. Jis pratęs tą daryti: panašus scenarijus kartojasi kiekvieną kartą. Kiekvieno projekto metu.

Daugumai mūsų yra tekę iš arčiau pažinti tokį žmogų. Jis turi tvirtą, kategorišką (dažnai itin negatyvią) nuomonę ir yra pasirengęs šią nuomonę įpiršti jums, norite to ar ne. Jis labai kritiškas ir nepavargsta aplinkinių svilinti savo agresyviomis tiesomis – tol, kol pamatys plevėsuojant baltą pasidavimo vėliavą: „Taip taip, tavo tiesa.“ 

Psichologai tokį žmogų vadina „aukšto konfliktiškumo asmenybe“ (angl. high-conflict personality). Dažnai sakoma, kad jis ginčijasi tik tam, kad ginčytųsi, o mėgstamiausias jo žodis yra „bet“. Jei norite produktyvaus dialogo su konfliktišku asmeniu, nusiteikite, kad tam prireiks nemažų pastangų. Tai tarsi bandymas nukasti kieme sniegą arbatiniu šaukšteliu – turbūt nespėsite įpusėti, kai jus užvers kita lavina. Galite būti puikiai pasirengę diskusijai, tačiau šis žmogus vis tiek bus keliais argumentais priekyje. 

Mūsų pateikta situacija darbinė, tačiau žmonių, kurie gyvena tam, kad prieštarautų, pasitaiko visur. Aršiai besiginčijantis asmuo gali būti tiek jūsų giminaitis, tiek draugas, tiek partneris (-ė). Todėl atsiriboti ir nebendrauti ne visuomet įmanoma.

Be to, jei įprasite bėgti nuo kiekvieno konfliktiško žmogaus kaip nuo neišsprendžiamos problemos, gali būti, kad bėgti teks nuolatos. Tokių žmonių jūsų kelyje gali pasitaikyti ne vienas. Ar kaskart, vos tokiam asmeniui pasirodžius akiratyje, norėsite keisti darbą ir draugų ratą? Veikiausiai ne. 

Tad galbūt verta paieškoti kitų, mažiau dramatiškų išeičių?


Straipsnio tęsinį skaitykite lapkričio ir gruodžio „Psichologija Tau“ numeryje 

Comments are closed.