Svarbus santykių sėkmės komponentas, apie kurį negirdėjote – „bendra realybė“.

Kai bandome suprasti, ar mums patinkantis žmogus yra tinkamas partneris, apsvarstome daugybę charakteristikų. Ar mums patinka jo išvaizda, gyvenimo būdas, charakteris, ar artimi jo pomėgiai ir vertybės. Kolumbijos ir Pensilvanijos universitetų mokslininkų komanda siūlo apsvarstyti dar vieną momentą – kaip žmogus apskritai suvokia šį pasaulį. Mokslininkai šią charakteristiką pavadino „bendra realybe“. 

Ar esate sutikę nepažįstamą žmogų, su kuriuo vos pradėję kalbėtis pajutote, kad esate artimos sielos? Bendravimas sklandus, jums nereikia vienas kitam nieko aiškinti, atrodo, matote pasaulį tomis pačiomis akimis. Gal net užbaigiate vienas kito sakinius. Panašiai jaučiasi artimi draugai, kuriuos sieja bendras suvokimas į viską, kas mus supa. Kartais užtenka žvilgsnio, kad perskaitytumėte vienas kito mintis. 

Būtent šį jausmą tyrėjai ir pavadino „bendra realybe“. Tyrime, kuriame dalyvavo daugiau kaip 1 500 romantinių partnerių, buvo pateiktas klausimynas su tokiais teiginiais kaip: „dažnai galvojame apie tuos pačius dalykus tuo pačiu metu“, „patirtys atrodo tikresnės, kai patiriame jas kartu“, „dažniausiai dalinamės tomis pačiomis mintimis apie įvykius ir jausmus“. Apklausa atskleidė, kad poros, kurias siejo bendros realybės jausmas, jautėsi artimesnės, labiau įsipareigojusios ir nusiteikusios saugoti santykius.

Tyrėjai aiškina, kad bendros realybės jausmas svarbus ne tik poroms ir draugams. Jis taip pat padeda užmegzti ryšius su nepažįstamaisiais. Tai paaiškina, kodėl su vienais žmonėmis iš karto randame bendrą kalbą, o kitų niekaip nesugebame prisileisti arčiau. 

Tiesa, bendros realybės jausmą per laiką galime išsiugdyti. Tam padeda kartu praleistas laikas, bendros patirtys ir išgyvenimai, kurie suartina ir daro žmones panašesnius vienas į kitą. 

M. Rossignac-Milon, N. Bolger, K. S. Zee, E. J. Boothby, E. T. Higgins. Merged Minds: Generalized Shared Reality in Dyadic Relationships; Journal of Personality and Social Psychology, 2021.

Comments are closed.