Robotai – tikslūs, nenuilstantys, nemaištaujantys pagalbininkai. Regis, mums to negana. Robotų kūrėjai stengiasi jiems įdiegti žmonių psichologijai būdingų savybių. Kodėl tai vyksta ir kas mūsų laukia?

Vieną dieną darbe aptarinėjome dviejų kompiuterinių sistemų „nesusikalbėjimą“. Situaciją pastebėjome, kai abiejose jose susikaupė keliolika tūkstančių klaidų pranešimų – trumpai tariant, abi sistemos viena kitai sakė „Ką? Nesuprantu komandos“. Užvirė tylus, kantrus ir begalinis ginčas tarp dviejų sistemų. Tada su kolegomis juokėmės, kad ginčų sprendimas tarp dirbtinio intelekto niekuomet nebus panašus į žmonių. Tačiau nuo to laiko manęs neapleido mintis, jog mašinų psichologija yra nauja ir visai kitokia psichologija, kuriai suprasti reikia komunikacijų, kalbos, informacinių technologijų, robotikos ir kitų dar nesuformuluotų mokslų žinių.

Apie mąstančias ir jaučiančias mašinas jau seniai kuriami filmai ir rašomos knygos – nuo Wellso ir Asimovo iki „R2D2“, „Terminatoriaus“, „Wall-e“, Benderio, depresyvaus Marvino iš „The Ultimate Hitchhiker’s Guide to the Galaxy“ ir visos „Westworld“ populiacijos. Šalia vystosi ir mokslinės disciplinos, tiriančios robotų tarpusavio bei robotų ir žmonių bendravimo klausimus. Žinoma, jei kalbame apie pramoninį robotą, kerpantį tikslias skylutes lazeriu plieno lakšte, klausimų ir psichologinių iššūkių kyla ne daugiau, nei galvojant apie dulkių siurblio profesinio perdegimo problemas – tiksliau, visai nedaug. O kaip vadinamieji socialiniai robotai, kurie tiesiogiai bendrauja su žmonėmis? Jie daro chirurgines operacijas, dirba transporto autopilotais, pristato krovinius, atlieka karių pareigą. Jau yra išrasta „robotų gydytojų“ ir „robotų, vaistus leidžiančių slaugytojų“. Robotai terapeutai šiandien padeda vaikams, kuriems diagnozuotas autizmo sutrikimas, ugdyti bendravimo įgūdžius, paaugliams padeda įveikti depresiją, palaiko metančiuosius svorį ar rūkyti, atstoja draugiją vienišiems senjorams. Bet ar visiems tinka tie patys pagalbos būdai? Vien sekso robotų idėja sukelia daug ginčų moralės tema (japonų bendrovė „SoftBank“ net yra griežtai uždraudusi intymius santykius su jų robotais). Vis dėlto nepanašu, kad pastangos sukurti dar tobulesnę tokių robotų versiją imtų slopti. Ko gero, nereiklus ir nuolankus intymių santykių partneris vis dar lieka daugelio svajone.


Straipsnio tęsinį skaitykite kovo ir balandžio Psichologija Tau numeryje 

Comments are closed.