Prisilietę prie gamtos – ar tai būtų miškas, ar tik medis kieme – pavargusioms smegenims suteikiame atokvėpį.

Kai susiduriate su kompiuterio gedimu, pirmasis patarimas dažniausiai būna labai paprastas – pabandykite įrenginį paleisti iš naujo. Anot žinovų, šis elementarus veiksmas išsprendžia maždaug devynias problemas iš dešimties. Tačiau kaip paleisti iš naujo arba „perkrauti“ smegenis? Pasirodo, tai irgi nėra sudėtinga: tereikia visiškai atsitraukti nuo bet kokių technologijų, kasdienio skubėjimo ir streso tris dienas. Šį laiką geriausia praleisti gamtoje ir smegenys bei visas organizmas „pasileis iš naujo“.

Terminą „trijų dienų atsinaujinimas“ sugalvojo Kenas Sandersas, Jutoje gyvenantis retų leidinių prekeivis, kelias dešimtis metų organizavęs pramogines keliones pripučiamais plaustais. Plaukiodamas su įvairiausiais žmonėmis jis pastebėjo, kad po kelių dienų keliautojai akivaizdžiai pasikeičia. Anot Keno, trečią dieną upė tampa jų nauju gyvenimu: vakarais iškraunami plaustai, statoma stovyklavietė, kuriamas laužas, dalijamasi maistu, šnekučiuojamasi ir ilsimasi, o ryte susikrovus mantą vėl plaukiama toliau. Ir taip kiekvieną dieną. Ankstesnis gyvenimas iš atminties išsitrina lyg jo nebūtų buvę.

Šiuo savo pastebėjimu Kenas pasidalijo su Davidu Strayeriu, Utos universiteto kognityvinės psichologijos profesoriumi, kuris taip pat buvo pastebėjęs, kad pačios geriausios idėjos šauna galvon trečią dieną iškylaujant. „Kai mes sulėtiname tempą, liaujamės dirbti ir atsipalaiduojame gamtos apsuptyje, ilsisi tiek kūnas, tiek smegenys. Jau pirmą dieną gamtoje protas pradeda „persikalibruoti“. Imame užuosti ir išgirsti tai, ko anksčiau neužuosdavome ir negirdėdavome. Protas tampa aštresnis, o mąstymas aiškesnis ir kokybiškesnis“, – savo patirtimi dalijasi profesorius. Ir priduria: „Kartais aš net pamirštu, kuri savaitės diena.“

Mokslininkai mano, kad būnant gamtoje smegenų žievė, koordinuojanti ir reguliuojanti visas organizmo funkcijas, atsipalaiduoja kaip pervargęs raumuo po įtemptų varžybų. Tuomet įsijungia kitos smegenų dalys, pavyzdžiui, dešiniosios smegenys, atsakingos už jausmus, kūrybinius siekius, įkvėpimą, svajones ir vaizduotę. Dėl to tampate empatiškesni ir jautresni aplinkai. Atlikus eksperimentą su grupe žmonių, mokslininkai pastebėjo, kad grįžusieji po trijų dienų iškylos gamtoje beveik 50 procentų sėkmingiau atliko žodžių asociacijų užduotis nei tie, kurie nebuvo niekur išvykę.


Straipsnio tęsinį skaitykite kovo balandžio Psichologija Tau numeryje 

Comments are closed.