Norit gyventi gerai, nebūtina visada jaustis laimingam – išmokime vertinti įvairias patirtis. 

Ką reiškia gyventi gerai? Kaip išmatuoti tą gerumą? Į šį klausimą per žmonijos istoriją bandė atsakyti daugybė filosofų, mąstytojų ir rašytojų. Senovės graikų filosofas Aristipas laikėsi hedonizmo principų ir teigė, kad gyvenimo malonumas yra esminė laimės dalis, gyvenimo tikslas ir gėris pats savaime. Tačiau Aristotelis, eudemonizmo atstovas, aiškino, kad malonumas negali būti protingos ir laimingos veiklos pagrindas.

Remdamiesi senovės graikų išmintimi, psichologai išskyrė dvi pagrindines gero gyvenimo sampratas: laimingą gyvenimą ir prasmingą. Laimingo gyvenimo samprata reiškia stabilų ir patogų, kupiną džiaugsmo bei malonių, teigiamų emocijų gyvenimą. Prasmingas gyvenimas yra toks, kai siekiame tikslo ir prasmės, stengiamės išlikti dori, atsidavę ir esame pasirengę aukotis dėl prasmingo tikslo. 

Tačiau pastaraisiais metais mokslininkai vis daugiau dėmesio skiria dar vienam gero gyvenimo suvokimui, t. y. psichologiškai turtingam gyvenimui. Toks gyvenimas yra kupinas įvairiausių intensyvių ir gilių emocijų, naujos, netikėtos ir įvairialypės patirties, kuri keičia žmogaus požiūrį ir nuostatas. Patirtys gali būti tiek malonios ir prasmingos, tiek skaudžios ir slogios, bet jos beveik niekada nebūna nuobodžios. Tai yra skiriamasis šio gyvenimo suvokimo bruožas, nes tiek laimingas, tiek prasmingas gyvenimas vieną dieną gali pasirodyti monotoniškas ir nuobodus. Net turint nuolatinį gerai apmokamą darbą, darnią šeimą ir patogią buitį, jaučiant pasitenkinimą savo gyvenimu ir laikant jį prasmingu, vis tiek gali apimti nuobodulys ir vidinės tuštumos jausmas. Psichologiškai turtingas gyvenimas nebūtinai yra susijęs su solidžia sąskaita banke ar patogumais. Todėl laisvos dvasios klajokliai visada mieliau renkasi laisvę ir naujas patirtis, o ne stabilias pajamas ir patogų gyvenimo būdą.

Geriau supratę, kas yra psichologiškai turtingas gyvenimas, į savo patirtis galėsite pažvelgti kitaip. Suvokę laimės ir pasitenkinimo gyvenimu skirtumą, pastebėsite, kad kartais trumpalaikė auka gali sukurti ilgalaikę vertę (tai itin aktualu verslo srityje). Savo žodyną papildę sąvoka „psichologinis turtas“ pozityviau vertinsite ir sunkius laikus. 


Straipsnio tęsinį skaitykite naujausiame Psichologija Tau numeryje 

Comments are closed.