Nesėkmė gali sugniuždyti arba tapti geriausia mokytoja. 

Nesvarbu, ar negavote išsvajotos darbo vietos, ar neįveikėte maratono, kuriam taip ilgai ruošėtės, kiekviena nesėkmė kelia nemalonių emocijų ir priverčia jaustis blogai. Tad nenuostabu, jog daugelis žmonių kaip įmanydami stengiasi išvengti susidūrimo su nesėkmėmis, kad tik nereikėtų akis į akį susitikti su sunkiomis ir nepatogiomis emocijomis.

Nesėkmes išgyventi sunkiau, jei trūksta palaikymo iš aplinkos, prastai save vertiname, perdėtai kritikuojame, turime polinkį lygintis su kitais, keliame nerealistiškus lūkesčius. Tuomet neretai apninka beviltiškumo ir bejėgiškumo jausmai. 

Tad jei pagaunate savo protą įkyriai kartojant, kad esate visiškas nevykėlis, svarbu laiku atsitokėti ir imtis veiksmų. Susidūrę su nesėkme, galite padėti sau pasijusti geriau ir greičiau atsitiesti po užklupusių negandų. Štai 10 žingsnių, kurie padės iš nesėkmės pasimokyti, o ne leistis jos sugniuždomiems. 

1. Priimkite savo emocijas 

Ištikus nesėkmei, mus užplūsta įvairios emocijos: sumišimas, nerimas, pyktis, liūdesys ar net gėda. Šie ir panašūs jausmai yra nemalonūs, todėl daugelis žmonių daro viską, kad tik jų išvengtų. 

Tačiau amerikiečių mokslininkų Noelle Nelson, Selin A. Malkoc ir Baba Shivo atliktas tyrimas rodo, jog bėgti nuo jausmų – nėra geras sprendimas. Iš tiesų nesėkmę lengviau išgyvensime, jei skirsime dėmesio savo emocijoms ir jausmams.

Tad užuot kaskart bėgę nuo nepatogių emocijų, mokykimės priimti jas tokias, kokios yra. Pripažinkime savo jausmus ir leiskite sau jaustis taip, kaip iš tiesų tą akimirką jaučiatės. Mokykimės įvardinti savo emocijas, tiksliai jas apibūdindami. Pavyzdžiui, „jaučiuosi nusivylęs“ arba „man liūdna, kad nepavyko pasirodyti taip, kaip norėjau“.

2. Nešokite nuo vilko ant meškos

Kartais nesėkmės sukeltą skausmą bandome malšinti žalingais būdais ir taip sukeliame sau dar didesnę kančią. Tuštumos, kurią jaučiate, užpildymas maistu, alkoholiu ar kitomis psichoaktyviosiomis medžiagomis toli gražu nepadės nugalėti nesėkmės. Tokie ir panašūs veiksmai gali suteikti nebent tik laikiną palengvėjimą. Tačiau po jo susiduriame su dar didesnėmis problemomis.

Pamėginkite atpažinti neadaptyvius ir žalingus būdus, kuriuos pasitelkiate bandydami išvengti emocinio skausmo ar jį sumažinti. Atminkite, imdamiesi veiksmų, kurie pridaro daugiau žalos nei naudos, kaskart tik dar labiau pabloginate situaciją. Susidūrus su nesėkme verta prisiminti Tibeto dvasinio lyderio Dalai Lamos žodžius, kad ištikus nelaimei galime reaguoti dvejopai: arba prarasti viltį ir pasiduoti žalingiems įpročiams, arba priimti iššūkį ir surasti vidinę stiprybę.

3. Imkitės priemonių stresui įveikti

Paskambinti draugui, atlikti kelis kvėpavimo pratimus, išsimaudyti šiltoje vonioje, eiti pasivaikščioti, pažaisti su augintiniu. Tai tik keletas iš daugybės pavyzdžių, kaip galime konstruktyviai tvarkytis su užklupusiu emociniu diskomfortu. Vis dėlto nėra vienos visiems puikiai tinkančios strategijos. Tai, kas padeda vienam žmogui, gali nė kiek nepadėti kitam. Todėl labai svarbu ieškoti ir atrasti tai, kas jums tinka labiausiai. 

Jei užklupus nemalonioms emocijoms paprastai griebiatės žalingų įpročių – rūkymo ar nesveiko maisto – susikurkite alternatyvių streso įveikimo strategijų sąrašą ir pasikabinkite jį gerai matomoje vietoje. Vos tik pasijusite blogai, iškart matysite pasirinkimą veiksmų, kuriuos galite atlikti, užuot surūkę dar vieną cigaretę.

4. Atpažinkite neracionalius įsitikinimus apie nesėkmę

Daugelis žmonių savo galvose turi susikūrę neracionalių įsitikinimų apie nesėkmę. Galbūt ir jūs manote, kad nesėkmė reikš, jog esate nevykėlis ir jums jau niekada nebepasiseks? Arba bijote, kad kiti ims jūsų nemėgti, jei apsijuoksite?

Tačiau tokio tipo įsitikinimai yra klaidingi. Maža to, jie gali užkirsti kelią imtis naujų dalykų ar tęsti tai, kas šiuo metu šiek tiek nesiseka, bet jums yra svarbu. Neracionalūs įsitikinimai trukdo tobulėti, siekti savo tikslų ir svajonių. Todėl svarbu atpažinti šiuos mūsų galvose besislepiančius monstrus ir neleisti jiems neigiamai paveikti mūsų savijautos ir elgesio. 

5. Keiskite neracionalias mintis racionaliomis

Kai pagausite save galvojančius, kad esate beviltiški arba kad nebėra prasmės bandyti dar kartą, pamėginkite pakeisti šias savo mintis. Performuluokite jas į kur kas realistiškesnes. Pavyzdžiui, užuot sakę „aš niekada nesugebėsiu atsitiesti po pralaimėjimo“, ištarkite sau „aš galiu susitvarkyti su šia nesėkme ir kitą kartą būti geresnis“, „aš galiu pasimokyti iš šios nesėkmės“ ir pan.

Atminkite, neracionalios mintys ir įsitikinimai kartais būna labai stipriai įsišakniję mumyse. Gali tekti ne kartą kartoti pozityvias frazes, kad atremtumėte galvoje įkyriai besisukančias negatyvias mintis ir sustiprėję galėtumėte judėti toliau. 

6. Prisiimkite deramą atsakomybės lygį

Nepasisekus svarbu prisiimti atsakomybę už nesėkmę. Tačiau jos turi būti nei per daug, nei per mažai. Prisiimdami per daug atsakomybės, galite imti be reikalo kaltinti ir smerkti save. Kita vertus, kaltindami kitus žmones ar nevykusias aplinkybes, užkirsite sau kelią pasimokyti iš nesėkmės.

Todėl, galvodami apie savo nesėkmę, ieškokite paaiškinimų, o ne pasiteisinimų. Pamėginkite išsiaiškinti nesėkmės priežastis ir pagalvoti, ką kitą kartą turėtumėte daryti kitaip.

7. Mokykitės iš žymių žmonių nesėkmių 

Nuo išradėjo Thomo Edisono iki animatoriaus Walto Disney’aus – daugybė garsių žmonių yra susidūrę su nesėkmėmis. Jei atidžiau pažvelgtume į žinomų žmonių gyvenimus, tikriausiai nustebtume, kiek daug kartų jie yra suklupę kelionėse link savo tikslų. 

Aktoriai negauna norimų vaidmenų, sportininkai patiria traumas, dėl kurių nebegali tęsti treniruočių ar svarbių varžybų, o, rodos, patyrę ir klestintys verslininkai skaudžiai bankrutuoja. 

Nesėkmės yra tai, su kuo susiduria visi. Tad turime išties daugybę vertingų pavyzdžių, kaip galime elgtis užklupus negandoms. Mokydamiesi iš kitų patirčių, galime pasisemti žinių ir įgūdžių, kurie gali praversti mūsų pačių gyvenime.

8. Paklauskite savęs, ko galite pasimokyti 

Sakoma, kad nesėkmė gali virsti sėkme, jei iš jos pasimokome. Vadinasi, kiekviena nesėkmė gali būti puiki mokytoja, jei tik būsime atviri patirčiai. 

Suklydote? O galbūt apsikvailinote? Pagalvokite, ką turėtumėte daryti kitaip, kad kitą kartą tai nebepasikartotų. Tokiu būdu kiekviena nesėkmė gali tapti gyvenimo pamoka, padėsiančia ko nors išmokti.

Nežiūrėkite į kiekvieną nesėkmę kaip į jus slegiančią naštą. Geriau laikykite ją dar vienu laipteliu, vedančiu sėkmės link. Labai taikliai yra pasakęs garsusis Winstonas Churchillis – sėkmė susideda iš žingsniavimo nuo vienos nesėkmės prie kitos, neprarandant entuziazmo.

9. Apgalvokite judėjimo į priekį planą

Kai išsiaiškinsite, kokių klaidų padarėte ir ko galite iš jų pasimokyti, ateis laikas judėti toliau. Atminkite, kad pernelyg ilgai užsibūdami ties savo problemomis arba nuolat galvodami apie klaidas, galime ilgam užstrigti vienoje vietoje. Užuot galvoję, kad esate pasmerkti nesėkmei, susitelkite į mąstymą, jog esate pajėgūs bandyti dar kartą.

JAV pramonininkas Henry Fordas taip pat yra pasisakęs šia tema. Jis teigė, kad nesėkmė – tai proga viską pradėti iš naujo, tik daug sumaniau. Tad pritaikykite naujai išmoktas pamokas ir pagalvokite, ką kitą kartą darysite kitaip. Pamėginkite susikurti planą, kuris padėtų įgytas žinias paversti praktika ir taip išvengti panašių nesėkmių ateityje.

10. Pažvelkite baimei tiesiai į akis

Jei didžiąją gyvenimo dalį praleidote bijodami ir vengdami nesėkmių, gali būti išties baisu, kai nesėkmė užklumpa. Tačiau būtent susidūrimas su savo baimėmis akis į akį gali tapti raktu, padedančiu sumažinti diskomfortą.

Buvęs JAV prezidentas Johnas F. Kennedy yra pasakęs: „Tik tie, kurie išdrįsta patirti didelę nesėkmę, gali sulaukti didelės sėkmės.“ Todėl nebijokite peržengti savo komforto zonos ribų. Išbandykite naujus dalykus. Išdrįskite daryti ir tai, kas gali nepavykti. Ilgainiui suprasite, kad nesėkmės nėra taip blogai, kaip gali atrodyti. Taip po truputį įveiksite nesėkmių baimę ir su didesniu ryžtu bei drąsa sieksite savo užsibrėžtų tikslų. 

Comments are closed.