Ypatingai jautrūs žmonės turi daug stiprybių, kurių dažnai patys gerai neįvertina.

Esame įpratę ypatingai jautrų žmogų laikyti silpnu, lepiu, per daug pažeidžiamu, netgi nepatikimu. Juk bet kurią akimirką jam visko gali pasidaryti per daug. Dažnai tokie žmonės net patys save laiko silpnesniais. Tačiau tiesa yra tokia, kad jie turi daugybę stiprybių, kurios jiems suteikia akivaizdžių pranašumų. Ypatingai jautrūs žmonės yra tikri superherojai, tik dažniausiai apie tai nežino!

Būti labai jautriu nėra nei diagnozė, nei sutrikimas, nei liga. Toks žmogus apibūdinimas tam tikru asmeninių savybių bei charakterio ypatumų rinkiniu. 

Ypatingai jautrios asmenybės turi puikiai išvystytą nervų sistemą, kuri geba pagauti tokius niuansus, kurių nefiksuoja neurotipiniai žmonės. Pavyzdžiui, neurotipinio žmogaus nervų sistema yra vidutinė, t. y. standartinė. Kai neurotipinis žmogus regi tik baltą, raudoną ir rožinę spalvas, ypatingai jautrus fiksuoja 20 skirtingų rožinės atspalvių. Jam tai yra net ne atspalviai, o atskiros, labai skirtingos spalvos! Tokią spalvų paletę itin jautrios asmenybės nervų sistema geba skirti natūraliai, nesant techninių spalvų paletės žinių. 

Jautrių žmonių smegenys veikia turborežimu 

Ypatingai jautrus žmogus geriau ne tik skiria spalvas, bet ir garsus. Jis, pavyzdžiui, iš garso gali suprasti, kas parėjo namo, nors grįžusysis nusiavė batus ir tik su kojinėmis nušlepsėjo kilimu išklotu koridoriumi kitame buto gale. Nors tuo metu kambaryje grojo muzika ir buvo kalbamasi, ypatingai jautrus žmogus girdėjo ir apie ką kalbasi pašnekovai, ir kas groja per kolonėles, ir už lango krapnojantį lietų.

Trumpai tariant, tokie žmonės yra jautrūs sensoriniam aplinkos stimuliavimui – ar tai būtų vaizdo, garso, pojūčių, kvapų, ar dar kitokie dirgikliai. Tai vadinama sensoriniu apdorojimo jautrumu (angl. sensory processing sensitivity).

Ypatingai jautrūs žmonės ne tik priima daugiau iš aplinkos sklindančios informacijos, bet yra ir jautresni kitų žmonių emocijoms. Sėdėdama kavinėje tokia asmenybė vienu metu gali jausti visų patalpoje esančių žmonių emocines būsenas, pastebėti jų veiksmus, veido išraiškas, girdėti, ką jie kalba. Ypatingai jautrų žmogų pasiekiantis informacijos srautas yra kelias dešimtis ar net šimtus kartų didesnis nei būdingas neurotipiniam žmogui. Ši informacija, patekusi į nervų sistemą, turi būti apdorojama. Smegenys peržiūri kiekvieną įeinančios informacijos dalelę ir vertina, ar ji naudinga, ar ne. Nesvarbią informaciją smegenys tarsi atideda į šalį, o svarbią analizuoja.


Straipsnio tęsinį skaitykite liepos ir rugpjūčio Psichologija Tau numeryje

Comments are closed.