Pasitikite gyvenimą keičiančias patirtis drąsiai ir sąmoningai. 

Pasauliui smogusi pandemija smarkiai pakeitė mūsų gyvenimą, o vos už kelių šimtų kilometrų įsiplieskęs karas atnešė daug netikrumo ir nesaugumo. Ir visai nesvarbu, ar pastarųjų metų įvykiai tiesiogiai paveikė mūsų asmeninį arba profesinį gyvenimą, ar tik stebime juos žiniasklaidoje, nes akivaizdu – aplink nuolat viskas keičiasi.

Nors kiekviena permaina gali atrodyti netikėta, iš tikrųjų pagrindiniai mūsų gyvenimo pokyčiai vyksta lyg pagal laikrodžio rodyklę. JAV rašytojas Bruce’as Feileris, apklausęs šimtus žmonių apie jų gyvenimo permainas, nustatė, kad svarbūs gyvenimo įvykiai vidutiniškai vyksta kas 12–18 mėnesių. Reikšmingi pokyčiai, kuriuos B. Feileris vadina „žemės drebėjimais“, nutinka 3–5 kartus per visą gyvenimą. Vieni virsmai, tokie kaip santuoka ar vaikų gimimas, yra mūsų pačių suplanuoti ir džiaugsmingi, kiti, pavyzdžiui, darbo praradimas ar sunki liga, – nekontroliuojami ir nelaukiami. Net globalūs pokyčiai, tarkime, COVID-19 pandemija, vyksta reguliariai, nors jų formos ir labai skiriasi. Jei jums apie 30 metų, vadinasi, gimėte žlungant Sovietų Sąjungai, paauglystėje baisėjotės rugsėjo 11-osios teroro aktais, o baigdami mokyklą išgyvenote 2008 m. finansų krizę. Tikėtina, kad per ateinantį dešimtmetį neabejotinai vėl įvyks koks nors nepageidaujamas kataklizmas. 

Pokyčiai – priimti ar vengti?

Šiuolaikinis gyvenimas – nesibaigiantis kismas. Kartais pokyčius pavyksta numatyti, kartais jie užklumpa iš pasalų. Tiek gniuždantis nusivylimas, tiek nuostabi staigmena gali tapti kažko naujo užuomazga.

Nemažai žmonių bet kokia kaina stengiasi pokyčių išvengti. Jiems mielesnė ramybė, pastovumas, sava aplinka ir pažįstami žmones, nes tai nesukelia streso ir įtampos. Tačiau jei nebėgsite nuo permainų, o ryžtingai stosite su jomis akistaton, kaskart bus ne tik lengviau priimti gyvenimo atsiųstus išbandymus, bet ir sumažinsite depresijos bei nerimo riziką. Tapus lankstesniems, pagerės santykiai namuose ir darbe, o kūnas jausis sveikesnis. Išmokę priimti pokyčius, būsite atsparesni ir patiriamas stresas neišmuš iš vėžių.

Psichologas Roy’us F. Baumeisteris knygoje „Gyvenimo prasmės“ (angl. „Meanings of Life“) teigia, kad pokyčiai sukuria prasmės jausmą, dėl kurio likęs gyvenimas atrodo stabilesnis. Tai viena didžiausių paguodų senstant ir žinant, kiek pokyčių dar mūsų laukia ateityje.


Straipsnio tęsinį skaitykite liepos ir rugpjūčio Psichologija Tau numeryje

Comments are closed.