Kasdien susiduriame su daugybe didelių ir smulkių pasirinkimų. Nors nėra vienos universalios formulės, užkertančios kelią klaidoms, psichologai siūlo kelias taisykles, kurių laikydamiesi galime sprendimus priimti efektyviau.

Susikaupkite: jums patikėta nauja užduotis. Turite priimti sprendimą – ir padaryti tai atsakingai, kad atsigręžus atgal netektų graužtis nagų. Jūs stengiatės: ieškote informacijos, konsultuojatės su ekspertais, o galva užkaista dėliojant pliusus ir minusus. Atrodo, logiškas procesas, jei bandote išsirinkti automobilį. Bet kas būtų, jei taip rinktumėtės ir marškinius, ir muilą, ir dribsnius pusryčiams?

Šiandien pasirinkimų kiekviename žingsnyje – daugybė. Su jų gausa ryškėja nejauki tendencija: vis dažniau trypčiojame vietoje. Imame kankintis su mažareikšmiais klausimais taip, lyg jie keistų mūsų gyvenimą. Turbūt nieko nuostabaus, kad atsiranda naujų egzotiškai skambančių specialybių, tokių kaip „ugdantysis sprendimų vadovas“ (angl. decision couch), kurių esmė – mokyti žmones ryžtingai priimti sprendimus. Galbūt ir jums pažįstamos situacijos, kai bandote pasverti visus įmanomus „už“ ir „prieš“. Įsisukate į nesibaigiančias derybas su savimi ir patys nepajuntate, kaip tampate „stabdžiu“, ties kuriuo įstringa tiek dideli, tiek maži sprendimai (turbūt nereikia nė sakyti, kad aplinkiniams tai tampa tikru kantrybės išbandymu).

Efektyviais sprendimų priėmėjais netampama per naktį. Tačiau pirmuosius žingsnelius galime žengti jau šiandien. Štai keletas patarimų, nuo ko pradėti.


Straipsnio tęsinį skaitykite sausio vasario “Psichologija Tau” numeryje

Comments are closed.