Vieni mūsų gyvenimo įvykiai ištirpsta atmintyje lyg nebuvę, kiti nugula galvoje (ir širdyje) dešimtmečiams. Kas lemia akimirkų magiją? Ir ką daryti, kad ryškių įspūdžių nepritrūktume net pilkoje kasdienybėje?

Kiek įspūdžių telpa mūsų dienoje? Net jei esame įsisukę į rutiną, kiekvienas išaušęs rytas gali pažadėti glėbį šviežių patirčių ir magiškų akimirkų, kurių mūsų kelyje nepasitaikė vakar. O gal jų tiesiog nepastebėjome?

Nepastebėti yra žmogiška. Nauja diena mums dovanoja beveik pusantro tūkstančio minučių, bet didžioji dalis jų prateka tyliai ir nejuntamai, nepalikdamos jokio ženklesnio pėdsako. Todėl galbūt ir jums, kaip daugumai žmonių, kartais kyla klausimas: „Pala, o ką aš vakar valgiau, ką vilkėjau, ką apskritai veikiau?“

Vis dėlto kasdienių įvykių mišrainėje atsiranda ir įspūdžių, kurie išlieka ilgiau.

Savo prisiminimų „kolekcijoje“ kiekvienas turime ryškių įvykių – tokių kaip geriausio draugo vestuvės ar kelionė po nepažintus kraštus. Žinoma, šios akimirkos nusipelno būti įamžintos. Šalia jų atmintyje kartais įsirėžia ir kitokie momentai – tokie, kurie iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti kaip mažareikšmės smulkmenos. Pavyzdžiui, iki šiol kažkas sukirba širdyje, kai prisimenate antroje klasėje piešimo mokytojo ištartus žodžius: „Panašu, kad turi tam talentą.“

Daug kas mano, kad gyvenimas mums „patrupina“ tokių akimirkų atsitiktinai. Tačiau neprivalome likti pasyvūs. Emociškai stiprius momentus tyrinėjantys profesoriai Danas ir Chipas Heathai įsitikinę, kad galime sąmoningai pasirūpinti, kad tokių „trupinių“ būtų daugiau. 

4 ryškių akimirkų elementai

Ryškūs momentai turi tam tikrų bruožų. Jei juos žinosime, įsimintinų akimirkų į savo gyvenimą galėsime įlieti vis daugiau. Kokie yra dažniausi elementai, būdingi stebuklingoms akimirkoms? Danas ir Chipas Heathai išskiria keturis:

  1. Pakylėjimo būsena (angl. elevation). Pakylėjimas reiškia, kad magiškas akimirkas lydi stiprios teigiamos emocijos, tokios kaip džiaugsmas, susijaudinimas, pasitenkinimas, įsitraukimas į atliekamą veiklą visa savo esybe.
  2. Ypatingos įžvalgos, įkvėpimas (angl. insight). Magiškos akimirkos dažnai išsprogsta mažais „aha!“ momentais. Tai tarsi spragtelėjimas pirštais, po kurio susijaukusios detalės stoja į savo vietas. Tokie gyvenimo epizodai tarsi atveria akis. Jie keičia, kas esame, ir suteikia naujų formų mūsų pasaulio suvokimui.
  3. Pasididžiavimas (angl. pride). Dažnai įsimename įvykius, kurie kelia pasididžiavimo jausmą. Galbūt įveikėme svarbų asmeninį iššūkį. Gal pasiekėme dalykus, kurie nebuvo lengvai pasiekiami. Gal švelniai, bet atkakliai tempėmės – vis toliau ir toliau už savo galimybių ribų – kol net žmonės, iki šiol mumis abejoję, kilstelėjo antakį: „Ei, visai neblogai.“
  4. Tarpusavio ryšys (angl. connection). Įsimintinos akimirkos mėgsta draugiją – kartais tai gali būti glaudus asmeninis santykis su vienu žmogumi, o kartais – projektas su didele komanda, kai dirbate dėl bendrų tikslų. 

Straipsnio tęsinį skaitykite lapkričio ir gruodžio „Psichologija Tau“ numeryje

Comments are closed.