Ištarkite NE šventinėms klišėms. Jūsų šventės – jūsų taisyklės!

Vargiai rasite metuose dieną, labiau apipintą klišėmis ir stereotipiniu elgesiu už Kalėdas. Visi puikiai žino, kaip atrodo tobula Kalėdų diena. Atsikeliate puikios nuotaikos, su šeima bėgate prie eglutės išvynioti dovanų, pasipuošę megztiniu su elniukais gaminate skanėstus šventinei vakarienei, priimate namuose svečius, sėdate prie balta staltiese užtiesto stalo ir klegate, švenčiate, džiūgaujate iki sutemų. Tokias šventes rodo televizorius, jūsų socialiniai tinklai, tokių kasmet viliatės ir jūs. Deja, tai tik graži, bet toli gražu ne visiems tinkanti pasaka. Kiek žmonių – tiek Kalėdų. Šiemet susikurkite savo šventę pagal savo taisykles.

Vienatvė ir kiti švenčių vagys

Ne visiems Kalėdos atneša šventinį šurmulį, surenka prie stalo visą šeimą ir pripildo širdis gerumo. Daugybė žmonių visame pasaulyje kasmet šventes sutinka vieni. Kai kurie – šeimoje, kurioje tvyro susvetimėjimo ir vienatvės jausmas. Dar kiti švenčių metu yra priversti dirbti ar atstumo atskirti nuo artimųjų turi pasitenkinti virtualiu ryšiu. Visų jų šventės – kitokios. Ir tikrai neprimena kalėdinės limonado reklamos.

Kai šventes tenka sutikti vienam ar vienišam, dažnai nekyla jokio noro puošti eglutę ir gaminti maistą. Kalėdas stengiamasi kuo greičiau „pramiegoti“. Erzina viskas – nuo lemputėmis pasipuošusių vitrinų iki draugų žinučių „mūsų stalas sveikina jūsų stalą“. Koks stalas? Kol jie kerta kimštą vištą, jūs verkiate į atšalusios picos riekę ir „skrolinate“ kažkieno šventines nuotraukas. Vienatvė per šventes gali būti tiesiog gniuždanti, o už patarimus „pasipuošk eglutę ir pats susikurk sau šventę“ norisi blokuoti socialinių tinklų paskyras.

Šventinį džiaugsmą gali pavogti ir ligos, finansiniai sunkumai, pokyčiai, su kuriais dar nesusitaikėte. Dažnam yra tekę pajusti „švenčių skonį“, kol dar nesugijo išsiskyrimo žaizdos, nepraėjo nusivylimas netekus darbo ar tiesiog užpuolė tamsesnis emocinis periodas, kuris ne vieną kamuoja Lietuvoje šaltuoju metų laiku. Visi šie švenčių vagys kėsinasi nugvelbti Kalėdas. Jei ir jūs su jais susidūrėte, faktas – šventės šiemet greičiausiai nebus tokios, kokias matėte filmuose. Bet gal ir nereikia? Kas, jei trumpam į šalį padėtumėte išankstinius nusistatymus bei lūkesčius ir savo Kalėdas atšvęstumėte taip, kaip geriausia jums? Štai keletas patarimų, kaip tai padaryti.

Straipsnio tęsinį skaitykite lapkričio gruodžio Psichologija Tau numeryje

Comments are closed.