Visi norime turėti kuo daugiau galimybių ir pasirinkimų, tačiau jų gausa kartais verčia nerimauti ir patirti nepasitenkinimą, o perteklius virsta besaikiu vartojimu. Kaip ir kodėl verta pertekliui ištarti STOP?

 Jei yra per daug prekių ir paslaugų – neišsirenkame. Per daug maisto – persivalgome. Per daug daiktų namuose – nebeturime kur dėti. Kas atsitiko, kad geresnis gyvenimas, kurio dauguma siekiame, tapo nepasitenkinimo ir nerimo šaltiniu?

Pasirinkimo paradoksas

Pasirinkimų elgsenos ekspertė Sheena Iyengar, Kolumbijos verslo mokyklos profesorė, atliko eksperimentą. Parduotuvėje buvo paruoštas degustavimo stalelis. Pirmą dieną prie jo sustoję pirkėjai galėjo paragauti šešių skirtingų rūšių uogienes, antrą – net 24 rūšių uogienės. Tyrėjai norėjo sužinoti, kuriuo atveju daugiau žmonių sustos paragauti ir kuriuo daugiau pirks. Štai ką atskleidė tyrimas: prie mažesnio stalelio paragauti uogienės sustojo apie 40 proc. praeivių ir net 30 proc. iš jų jos įsigijo. Prie didesniojo stabtelėjo apie 60 proc. parduotuvės lankytojų, bet pirko tik 3 procentai. Negana to, tie nusipirkusieji, kurie rinkosi iš mažesnio asortimento, teigė, kad uogienė buvo skanesnė. Taigi didesnė pasiūla apsunkina galimybę rinktis ir, ko gero, liekame mažiau patenkinti tuo, ką išsirinkome.

Per dieną mums tenka pasirinkti daugybę kartų, net jei to nepastebime. S. Iyengar nustatė, kad tipiniam amerikiečiui kasdien vidutiniškai tenka priimti apie 70 sprendimų ką nors renkantis. Kaip mus veikia tokia pasirinkimų gausa? Įsivaizduokite, kad einate su draugais papietauti. Kuo daugiau patiekalų valgiaraštyje, tuo ilgiau renkamės. Galų gale, kai jau visi užsisako, jūs pastebite, kad kaimynas pasirinko kažką skanesnio ir jūsų pasirinkto patiekalo skonis kažkaip nublanksta…

Psichologai tai vadina pasirinkimo paradoksu. Kuo daugiau turime galimybių rinktis, tuo mažiau pasirenkame ir, negano to, tuo dažniau jaučiamės pasirinkę netinkamai. Psichologas Barry Schwartzas, knygos „Pasirinkimo paradoksas“ autorius, paaiškina, kodėl toks nepasitenkinimo jausmas atsiranda. Mes norime išsirinkti geriausią iš geriausių, todėl sugaištame daug laiko, nerimaujame ir bijome suklysti. Džiaugsmas, kurį patiriame įsigiję kokį nors daiktą ar paslaugą, neatperka pasirinkimo metu apimančio nerimo ir baimės. O kai pradedame lyginti su variantais, kurių nepasirinkome, jaučiamės kažką praradę ar gavę nepakankamai.


Straipsnio tęsinį skaitykite lapkričio gruodžio Psichologija Tau numeryje 

Comments are closed.