Sakoma, kad šypsena yra mūsų vidinės būsenos atspindys. Tai laimės, džiaugsmo, pozityvumo išraiška. Tačiau kartais ji slepia gilų liūdesį, neviltį ar net depresiją.

Išgirdę žodį „depresija“ dažniausiai įsivaizduojame liūdną, apatišką, nebendraujantį ir didžiąją laiko dalį lovoje praleidžiantį žmogų. Daugeliu atvejų ši sunki emocinė būsena būtent taip ir atrodo. Vis dėlto depresija gali turėti ir visiškai kitokį veidą.

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, depresija yra viena dažniausių psichikos ligų. Ja serga daugiau nei 300 mln. žmonių visame pasaulyje. Tačiau tyrimai rodo, kad apie 15–40 proc. šių žmonių savo tikrąją vidinę būseną slepia šypsena, t. y. kenčia nuo besišypsančios depresijos (angl. smiling depression).

Ši depresijos forma nė iš tolo neprimena įprastinės depresijos, todėl atpažinti ją – ypač sunku. Ją išgyvenantys žmonės išoriškai atrodo linksmi ir laimingi. Jie mėgsta juokauti, linksminti kitus, taip pat nevengia ir savęs paironizuoti. Tokie asmenys gyvena gana aktyvų socialinį gyvenimą. Daug dirba ir dažniausiai puikiai atlieka savo pareigas darbe. Maža to, neretai turi gražią ir mylinčią šeimą. Kitaip tariant, tokių žmonių gyvenimas išoriškai atrodo gražus ir laimingas, kartais netgi tobulas. Tačiau visa tai tėra tik itin gera maskuotė, po kuria paprastai slepiasi liūdesys, neviltis, savęs nuvertinimas, dažni panikos priepuoliai ar net mintys apie savižudybę.


Straipsnio tęsinį skaitykite liepos ir rugpjūčio Psichologija Tau numeryje

Comments are closed.