Įtemptas rytas – blogiausias būdas pradėti dieną. Ką daryti, kad dienos pradžia būtų lengvesnė? 

Ar pastebėjote, kokia būna jūsų diena, kai rytą pradedate skubėdami, bėgdami, vėluodami? Dažniausiai tokiomis dienomis tik vakare suvokiame, kaip buvo sunku ir kokie esame pavargę. Tačiau jei diena prasideda taip, kaip mums geriausia, paprastai ji būna rami ir produktyvi. Taigi tai, kokią dieną turėsite, dažnai priklauso nuo rytinių pasirinkimų. Šie įpročiai, virtę rutina, yra tarsi visos dienos pamatas. Tad kaip jį lipdyti, kad jis būtų tvirtas?

Visų pirma patyrinėkime, kas yra rutina. Tai tos pačios užduotys, atliekamos kasdien ta pačia tvarka. Ilgainiui jos tampa įpročiu ir iš mūsų nebereikalauja daug psichinės energijos. Kitaip tariant, prie jų taip priprantame, kad atliekame automatiškai. Rutina mus ramina, leidžia jaustis saugiai.

Knygos „Dienos ritualai“ autorius Masonas Currey’is tyrinėjo žinomų menininkų įpročius. Anot jo, rutina gali būti puikus mechanizmas, leidžiantis prasmingai išnaudoti laiką, ugdantis valią, savidiscipliną ir optimizmą. Gerai suplanuota rutina neleidžia išsekinti savo psichinės energijos ir padeda išvengti nuotaikų kaitos. Tyrimai rodo, kad nuolat atliekant pasikartojančias užduotis ta pačia tvarka stiprėja mūsų smegenų galios ir psichinė sveikata. 

Ypač teigiamą poveikį gali turėti ryto rutina. Iš pirmo žvilgsnio tai, kaip praleidžiame rytą, kuo užsiimame vos išlipę iš lovos, gali atrodyti tiesiog nereikšmingos smulkmenos. Tačiau iš tikrųjų rytinė veikla turi didžiulį poveikį mūsų sveikatai, nuotaikai, produktyvumui ir kitiems dalykams. Įprasti ryto ritualai, diena iš dienos atliekami ta pačia tvarka, leidžia ugdytis sveikus įpročius, didinti savo energijos lygį, gerinti santykius, pasitikėjimą savimi ir kt. Daugiau energijos, susikaupimo ir ramybės nuo pat ryto – mažiau streso visą likusią dieną. 

Knygų apie laiko planavimą ir produktyvumą autorė Laura Vanderkam, tyrinėjusi, kaip rytus praleidžia sėkmės lydimi žmonės, teigia, kad rytas yra raktas į gerą dieną. „Jei juo naudosimės išmintingai, galėsime susikurti įpročius, leidžiančius mums gyventi laimingiau ir produktyviau. Išnaudodami ryto valandas lengviau įgyvendinsite savo svajones“, – teigia L. Vanderkam.


Straipsnio tęsinį skaitykite naujausiame Psichologija Tau numeryje

Comments are closed.