Nesijaučiate pailsėję net ir po kelių savaičių atostogų? Miegate ilgai, bet ryte atsibundate pavargę? Gali būti, kad patiriate lėtinio nuovargio sindromą.

Bendras silpnumas, koncentracijos stoka, greitesnis nuovargis, žemas energijos lygis – simptomai, į kuriuos nereikėtų numoti ranka. Jie gali signalizuoti, kad patiriate lėtinio nuovargio sindromą. Jo negydant, gali atsirasti rimtų sveikatos sutrikimų.

Greiti ir nuolat vykstantys aplinkos pokyčiai verčia kiekvieną mūsų skubėti, didinti gyvenimo tempą, kad spėtume žengti su kintančiu pasauliu koja kojon. Kartu su dideliu tempu ateina ir įtampa bei stresas. Skubėdami dirbti ir užsiimdami kitomis gyvenimo veiklomis, pamirštame svarbiausią dalyką –savo sveikatą. Laiku ir pakankamai pavalgyti, gerai išsimiegoti, pailsėti. Na, o kai trūksta miego, nesilaikoma darbo ir poilsio režimo, pereinama prie netinkamų mitybos įpročių, nuovargis ima kauptis, kol ilgainiui tampa lėtiniu.

Tik pavargau, ar?..

Pasaulyje lėtinį nuovargį patiria apie 17 mln. žmonių. Nors ši problema dažna, ilgą laiką medikai ir mokslininkai nesutarė dėl jos pagrįstumo bei objektyvaus egzistavimo. Neretai lėtinis nuovargis stigmatizuojamas ar nuvertinamas. Pavyzdžiui, JAV Medicinos instituto mokslininkų publikuotas tyrimas (2015) rodo, kad gydytojai dažnai mano, jog pacientai tiesiog simuliuoja lėtinį nuovargį. 

Patiriantieji šį sindromą susiduria ir su socialiniais iššūkiais – tenka keisti ar atsisveikinti su darbu, silpnėja jų socialiniai ryšiai ir įsitraukimas. Vidutinis lėtinį nuovargį patiriančio asmens amžius – 33 metai, tačiau taip pat yra ir jaunesnių nei 10 metų bei vyresnių nei 70 metų amžiaus asmenų, kuriems diagnozuotas šis negalavimas. Jau minėto tyrimo duomenys atskleidžia ir tai, kad 84–91 proc. žmonių, patiriančių lėtinį nuovargį, dar nėra nustatyta šios ligos formali diagnozė. Todėl šios problemos mastas gali būti kur kas didesnis, nei įsivaizduojame.

Lėtinis nuovargis pasireiškia kaip gilus ir ilgalaikis energijos trūkumo jausmas. Svarbu jį atskirti nuo mieguistumo, kurį dažniausiai sukelia depresija ir kuris lydimas kitų būdingų simptomų, pavyzdžiui, susiaurėjusių interesų ar apatijos. Lėtinį nuovargį parastai lemia fizinis ar protinis krūvis, įtampa, gausus informacijos srautas.

Šią ligą galima supainioti ir su pavargimu ar pervargimu. Tačiau, esant pavargimui ar pervargimui, padeda geras kokybiškas poilsis, atostogos ir miegas. Nuovargis yra normali organizmo būsena, apimanti po sunkaus, didelio krūvio. Tačiau ji laikina, todėl tinkamai pailsėjus paprastai nuovargis praeina, o organizmo darbingumas atsinaujina.


Straipsnio tęsinį skaitykite naujausiame Psichologija Tau numeryje. 

Comments are closed.