Ar gerai pažįstate… save? Nors, tikėtina, atsakysite „puikiai“, savęs pažinimas yra nenutrūkstamas ir ilgalaikis procesas. Turime nuolat sau užduoti esminius klausimus, kad būtume laimingesni ir pasiektume tai, ko iš tiesų trokštame.

Yra žmonių, kurie slysta per gyvenimą nekeldami klausimų nei apie save, nei apie kitus. Gal ir gerai, jei slydimas labiau primena grakštų dailiojo čiuožimo pasirodymą. Tačiau daugumos gyvenimas panašesnis ne į žiūrovų matomą lengvą ir elegantišką pasaką ant ledo, bet į treniruotę, kur be džiaugsmo pasitaiko ir griuvimų, ir nubrozdinimų, ir prakaito, ir net nuskilusių dantų bei ašarų. Ant ledo kur kas lengviau išlaikyti pusiausvyrą gerai pasiruošus ir pasitreniravus. Taip ir su savęs pažinimu: žinojimas, kas esi, ką gali, ką sugebi ir moki, kas patinka, o kas ne, supratimas, kas gyvenime svarbu ir kas nelabai, savo stiprybių ir silpnybių įsisąmonijimas padeda lengviau išlaviruoti daugelyje gyvenimo sričių, be to, leidžia kelti sau prasmingus tikslus ir siekti jų nepaisant kliūčių. Taigi savęs pažinimo pranašumai akivaizdūs. O ką daryti tiems, kurie sunkiai supranta save, jaučiasi pasimetę ir neatradę savojo „Aš“? Psichologai pateikia bent dešimt būdų, kurie padės tiek norintiesiems save pažinti giliau, tiek vos pradėjusiesiems pažinimo savęs link kelionę.

 1. Pažinkite savo vertybes

Vertybės yra pamatiniai, žmonėms svarbiausi dalykai, kurie veikia ir kaip motyvatoriai, ir kaip prasmės gyvenime kompasas. Tiesa, jas galima skirti į vadinamąsias „idealiąsias“ – tas, kurios atrodo labai svarbios, ir „elgesines“ – tas, kuriomis vadovaudamasis asmuo iš tikrųjų gyvena. Kartais jos sutampa, kartais ne. Pamėginkite pažvelgti į toliau pateiktą sąrašą ir atsakyti sau – kiek kiekviena iš tų vertybių jums svarbi (skalėje nuo 0 iki 10)? O kiek pagal jas gyvenate (skalėje nuo 0 iki 10)?

Ką dar įrašytumėte į šį sąrašą? Savų vertybių sąrašas gali padėti priimti sprendimus, apsispręsti, į ką daugiau kreipti savo dėmesį, kokius tikslus kelti, pagaliau – padėti atpažinti gyvenimo sferas, kuriose kyla vidiniai konfliktai (pavyzdžiui, svarbiausia gyvenime šeima, o dirbama 14 val. per parą), ir juos spręsti.

 Vertybių pavyzdžiai

Šeima

Tėvystė

Karjera

Draugystė

Poilsis

Asmeninis tobulėjimas

Sveikata

Pilietiškumas

Dvasingumas

Aplinkosauga

Laisvė

Kūrybiškumas

Statusas visuomenėje

………..

 1. Užduokite sau klausimus „čia ir dabar“ situacijose

Šis paprastas klausimų sąrašėlis gali padėti susivokti ne tik esamą akimirką, bet ir ilgalaikėje perspektyvoje. Pavyzdžiui, jei nuolat atsiduriama nemaloniose situacijose, šie klausimai padeda suprasti, kodėl taip nutinka, o tada įveikti užburtą ratą.

Įvairiose gyvenimo situacijose stabtelkite ir paklauskite savęs:

 • Ką aš dabar jaučiu?
 • Kaip elgiuosi?
 • Ką mąstau?
 • Kaip reaguoja mano kūnas?
 • Kokie impulsai veikti (ar kaip tik neveikti) kyla?
 • Kodėl šiuo metu reaguoju taip, kaip reaguoju?
 • Kiek tai, ką darau, man svarbu, prasminga, priimtina?
 • Kiek tai man patinka ir kiek tai man pavyksta?
 • Kas mane motyvuoja daryti tai, ką šiuo metu darau?
 • Kaip tai, ką dabar darau, keičia ar formuoja mane kaip asmenybę?
 • Ar tai, ką darau dabar, yra geriausias būdas pasirūpinti savimi?
 • Ką iš šios patirties galiu išsinešti ateičiai?

Straipsnio tęsinį skaitykite kovo balandžio “Psichologija Tau” numeryje.

Jums gali būti įdomu

Parašykite atsiliepimą