Ar iš tikrųjų meilė atima protą? O gal jo įkrečia?

Šimtmečius meilė buvo laikoma sveiką suvokimą užtemdančia beprotybe ir primityviu protą nustelbiančiu instinktu, savotišku narkotiku smegenims. Įsimylėjėliai atsiriboja nuo visų, patys save įkalina svaiginančios palaimos burbule, kur visas dėmesys nukreipiamas į garbinamą objektą, o aplink esantis pasaulis tampa nebesvarbus. Jie nustoja racionaliai ar logiškai mąstyti ne tik apie pasaulį, bet ir apie patį meilės objektą, sutrinka jų realybės suvokimas ir gebėjimas kritiškai vertinti aplinką. Įsimylėjimas sutrikdo ankstesnį prisitaikymą, tad nieko keista, kad stiprios traukos ir geismo užvaldytas gyvenimas apsiverčia aukštyn kojomis.

Tačiau šių dienų mokslas siūlo kitokį požiūrį. Čikagos universiteto neuromokslininkai mano, kad meilė sukelia pokyčius smegenyse, dėl kurių tampame ne tik geresni visomis prasmėmis, bet ir intelektualesni. Mokslininkai, ištyrę įsimylėjėlių smegenis, pastebėjo, kad meilė suaktyvina ne tik emocines smegenis, kuriomis akimirksniu reaguojame į pasaulį ir priimame greitus, tačiau ne visada išmintingus sprendimus, bet ir su pažintinėmis funkcijomis susijusias smegenų sritis. Tai reiškia, kad meilė daro teigiamą įtaką mūsų gebėjimui priimti sprendimus ir racionaliam elgesiui. Pasak tyrėjų, įsimylėję ne tik pajuntame garsiuosius „drugelius pilve“ ir pakylėjimą nuo žemės, bet ir galime greičiau mąstyti, geriau nuspėti kitų mintis bei elgesį, tampame kūrybiškesni. Negana to, meilė – puikus įrankis kovai su stresu ir neigiamais jausmais.

Čikagos mokslininkų atlikto tyrimo metu dalyviams buvo rodomi nepažįstamų asmenų, draugų ir jų partnerių nuotraukos bei vardai. Tuo pat laiku buvo elektrodais matuojama, kokiu greičiu suaktyvėja jų „meilės neuroninis tinklas“. Šios smegenų srities suaktyvėjimas greičiau nei per pusę sekundės reiškia, kad smegenys reaguoja pasąmonės lygmeniu, t. y. į mylimą žmogų smegenys sureaguoja gerokai anksčiau, nei mes tai suvokiame sąmoningai.

Magnetinio rezonanso tyrimas padėjo nustatyti, kad aistringa ir romantiška meilė suaktyvina net dvylika skirtingų smegenų sričių. Viena meilei jautriausių sričių yra kampinis smegenų vingis: kuo mes labiau įsimylėję, tuo ši sritis stipriau suaktyvėja. Įdomu tai, kad kampinis smegenų vingis – aptinkamas tik pas žmones ir primatus – paprastai siejamas su abstrakčiu mąstymu ir kūrybiškumu. Ši sritis atsakinga už kalbą (kalbėjimą, skaitymą, rašymą, teksto suvokimą), be to, ji susijusi su savęs suvokimu ir „psichikos teorija“, t. y. mūsų gebėjimu atpažinti ir suprasti savo bei kito žmogaus mintis, troškimus, įsitikinimus.


Straisnio tęsinį skaitykite gegužės birželio Psichologija Tau numeryje 

Comments are closed.