Gyvenimas pilnas džiugių akimirkų, bet ar mokame jas pastebėti, mėgautis ir pratęsti?

Kai kurių daugiabučių kiemuose dar galima aptikti senų aprūdijusių sūpynių. Kada paskutinį kartą jose supotės? Kitą kartą nepraeikite pro šalį. Įsitaisykite ant nutrintos lentos, įsikibkite į šaltus metalinius rėmus, stipriai pasispirkite kojomis… Pamatysite, kad su kiekvienu įsisiūbavimu ne tik kilsite aukščiau, bet ir šypsositės plačiau. O trumpam užmerkę akis nusikelsite į vaikystę: dūkstantys draugai, nutrinti sportbačiai, nubrozdinti keliai, po krūmu numestas kamuolys ar šokdynė, nuotykiai galvoje ir, žinoma, lenktynės, kas įsisiūbuos sūpynėse aukščiau!

Knygynų lentynos prikrautos knygų, mokančių išgyventi negandas ir pakelti sunkumus. Kur kas rečiau kalbama apie tai, ką galima nuveikti su džiugiais ir maloniais gyvenimo įvykiais. Pavyzdžiui, kai leisgyvis, bet triumfuojantis pasiekiate kalno viršūnę. Kai išgirstate nuoširdų kūdikio juoką. Kai garbinamos grupės koncerte suskamba mėgstamiausios dainos pirmieji akordai…

„Atrodo, kai nutinka smagūs ir geri dalykai, žmonės savaime džiaugiasi“, – sako Lojolos universiteto (Čikaga) socialinis psichologas Fredas Bryantas. Tačiau jis priduria, kad mes ne visada atkreipiame dėmesį į tuos „gerus dalykus“. F. Bryantas atliko tyrimą apie mėgavimąsi gyvenimu (angl. savoring) – apie tai, kaip galime tapti laimingesni, jeigu sąmoningai ir atidžiai suvoksime savo jausmus ir pojūčius, kai patiriame kažką malonaus. Knygos „Mėgavimasis gyvenimu: naujas pozityviosios psichologijos modelis“ autorius pabrėžia, koks naudingas gali būti malonių praeities įvykių nuolatinis atgaivinimas mintyse. Be to, tiek jo atliktas, tiek vėlesni tyrimai Viktorijos universitete Naujojoje Zelandijoje ir JAV Harvardo universitete patvirtino, kad sąmoningai besimėgaujantys gyvenimo malonumais žmonės kuria tvaresnius santykius, yra geresnės fizinės ir psichinės sveikatos bei kūrybiškiau sprendžia kilusias problemas.

Žmonėms nuo seno rūpi, kaip tapti laimingiems. Tačiau net jei mūsų gyvenimas nestokoja džiugių ir malonių įvykių bei akimirkų, dar nereiškia, kad jaučiamės laimingi. Mūsų laimė priklauso nuo to, kaip į tuos įvykius reaguosime, kaip juos priimsime ir vertinsime. Gebėjimas mėgautis maloniais dalykais veda į laimingesnį, prasmingesnį ir pozityvesnį gyvenimą.

Straipsnio tęsinį skaitykite sausio ir vasario “Psichologija Tau” numeryje.

Comments are closed.