Narcisizmas – pasitikėjimo savimi požymis ar prakeiksmas aplinkiniams?

Senovės graikų legenda pasakoja apie jaunuolį, vardu Narcizas, kuris nieko nemylėjo. Vieną dieną ištroškęs jis pasilenkė prie ežero ir vandenyje išvydo savo atvaizdą. Narcizas taip susižavėjo, kad nebepajėgė net pajudėti. Iš alkio ir troškulio vaikinas mirė ežero pakrantėje, o toje vietoje išdygo geltona gėlė. Vėliau psichoanalizės tėvu vadinamas Sigmundas Freudas perdėtai savimi besižavinčius ir garbinimo siekiančius pacientus pavadino narcizais. Tiesą sakant, visi mes esame šiek tiek narcizai – kiekvienam pažįstamas noras, kad juo žavėtųsi. Meilė sau ir pripažinimo troškimas nėra nieko blogo, kol… tai neperžengia ribų. 

Piktžolė gėlių darželyje

Narcisizmas – tai savybė, labiau arba mažiau būdinga praktiškai visiems žmonėms. Tačiau tik nedidelė dalis susiduria su patologiniu narcisizmu arba narcisistiniu asmenybės sutrikimu. Tai būsena, kai žmogus bet kokiomis priemonėmis siekia pripažinimo ir garbinimo, laiko save ypatingu, viršesniu už kitus ir stokoja arba visiškai nejaučia empatijos (gebėjimo atjausti kitą žmogų ir suprasti jo emocijas). Narcisistinį asmenybės sutrikimą turintis žmogus paprastai pervertina savo sugebėjimus ir neturi savikritikos jausmo, o kitų sukritikuotas labai įsižeidžia ir veikiausiai bando keršyti. Narcisizmui būdingas aukštas agresijos lygis, noras kontroliuoti (ypač partnerį), kitų žmonių poreikių ignoravimas. 

Nors skamba nekaip, narcizai dažniausiai būna labai charizmatiški ir sėkmės lydimi žmonės. Empatijos stoka leidžia jiems bet kokiomis priemonėmis siekti savo tikslų, todėl jie lengvai tampa įmonių vadovais, politikais, lyderiais. Asmeninį žavesį palaiko begalinis narcizų pasitikėjimas savimi. O šį savybių rinkinį dažnai lygi gebėjimas manipuliuoti. Narcisistinį asmenybės sutrikimą turintys žmonės moka lengvai sužavėti, tačiau, kaip tiesiai sako Ohajo universiteto profesorius Bradas Bushmanas, „narcizai yra tiesiog labai blogi partneriai“. Tiek kaip kolegos, tiek kaip tėvai, tiek kaip mylimieji patologiniai narcizai yra tikras prakeiksmas tiems, kas turi su jais reikalų. Narcisistinį asmenybės sutrikimą turintys žmonės gali būti labai tironiški ir manipuliuojantys, o negavę trokštamo susižavėjimo imti visus aplink žeminti. Kadangi narcizas neturi empatijos, jam tokia situacija nekelia daug streso – labiausiai kenčia visi kiti. 


Straipsnio tęsinį skaitykite gegužės birželio Psichologija Tau numeryje

Comments are closed.