Energingi, dievinantys bendravimą, kompanijos sielos – dažnai manoma, kad ekstravertams gyvenimas einasi lengviau ir sėkmingiau. Bet ar taip yra iš tikrųjų?

Ekstravertai ir intravertai – daugumai puikiai žinomi asmenybės tipai, nusakantys charakterio savybių rinkinį. Abiejų tipų žmonės skirtingai save motyvuoja, skirtingai įsikrauna energijos ir skirtingai bendrauja su pasauliu. Nors šias sąvokas įvedė šveicarų psichiatras Carlas Gustavas Jungas, labiau jas išpopuliarino anglų psichologas Hansas Eysenckas, sukūręs klausimyną (angl. Eysenck Personality Questionnaire arba EPQ), pagal kurį žmogus gali save priskirti konkrečiam asmenybės tipui.

Anot H. Eysencko, ekstravertas – tai žmogus, kurio mintys, jausmai, interesai ir veiksmai nukreipti į aplinkinius ir išorinį pasaulį. Tipiškas ekstravertas – impulsyvus, nuolat kažkuo užsiėmęs, lengvai užmezgantis ryšį su kitais žmonėmis, be sunkumų prisitaikantis prie naujų aplinkybių ir mėgstantis šmaikštauti. Ekstravertai nesibaimina naujovių, jiems patinka aktyvi veikla, jie mėgsta atrasti ir išbandyti naujus problemų sprendimo būdus, imtis sudėtingų užduočių ir net poros veiklų vienu metu. Anot mokslininkų, ekstravertai gali sudaryti nuo 50 iki 70 proc. pasaulio gyventojų.

Likusieji, intravertai, įsikrauna energijos būdami vieni. Tai dažniausiai mokslininkai, rašytojai, menininkai. Jiems labiausiai patinka būti su savimi arba su maža grupele artimų žmonių. Intravertai linkę susitelkti į vieną konkrečią užduotį ar veiklą ir prieš imdamiesi naujovių viską gerai apgalvoti.

Dauguma atliktų tyrimų liudija, kad ekstravertų laimės lygis yra aukštesnis nei intravertų. Sunku pasakyti, ar tai tiesa, nes pasitenkinimo lygis matuojamas įvairiose socialinėse situacijose bei per kontaktą su kitais, o tai ypač patinka ekstravertams, bet nedžiugina intravertų. Dėl šios priežasties rezultatai gali ne visiškai atspindėti realią situaciją.

Taigi, ar tikrai ekstravertai yra laimės kūdikiai, kuriuos supa šimtai draugų? Jiems atviri visi keliai, laukia geriausios darbo vietos ir aukščiausios pareigos? Pasirodo, taip yra tik iš pirmo žvilgsnio. Įsigilinę suprasime, kad ir ekstravertams ne visada viskas klostosi it sviestu patepta.

Straipsnio tęsinį skaitykite rugsėjo spalio Psichologija Tau numeryje

Comments are closed.